BUX 139023.10 -0,34 %
OTP 44900 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyelőre Obama támogatása is kevés a "zöld részvények" feltámadásához

2009. február 26. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Barack Obama számára - a környezettudatosság iránti elkötelezettsége ellenére - egyelőre sokkal égetőbb problémát jelent a gazdaság helyreállítása, így csupán a tűzoltás után kerülhet napirendre a zöldenergia-ipar felfuttatása - véli Cserháti András, az Aegon Alapkezelő vezető termékmenedzsere. Fontos tényező a szektor teljesítménye szempontjából az olajár alakulása is, hiszen az alternatív energiaforrások kiaknázása csak egy bizonyos szint felett rentábilis. A szakember szerint a fekete arany az év végére érheti csak el a 60-70 dolláros szintet, ami még messze nem vonja maga után a zöldenergia-szektor részvényeinek emelkedését, de még így is kifizetődőbb lehet ebbe fektetni. Az legalábbis biztos, hogy az állami szubvenciók várható emelkedése egy hosszú távú stratégia része, így az alternatív energia sokéves távlatban jó befektetésnek bizonyulhat. Hasonlóan más iparágakhoz, az elmúlt hónapok recessziója természetesen a Klíma Alapot is érintette, jóllehet a kosár vállalatainak részvényei kevésbé értékelődtek le, mint más iparági szereplőké - szögezte le Vasas Norbert, a Budapest Alapkezelő termékmenedzsere. A szakember szerint a Barack Obama megválasztásával meghirdetett kormányprogramnak lehet pozitív hatása a zöldenergia-ipari részvényekre is, a növekedés viszont egy rendkívül érzékeny részvénypiaci környezetben történik. Így amennyiben megmarad az amerikai elnök zöldipari programja, az Vasas szerint kedvező hatással lehet a teljes globális zöldipari szektorra, ezen belül a Klíma Alap árfolyamára is.
Az elmúlt időszakban a fokozottan negatív tőkepiaci hangulatnak megfelelően az alternatív energiával foglalkozó vállalatok részvényárfolyamai is visszaestek, még ha adott esetben kisebb mértékben is, mint egyéb szektorokban. Rövid távon így elsősorban az általános piaci hangulat diktálhat a "zöld részvényeknél" is, és csak a gazdasági helyzet javulása után kerülhetnek ismét előtérbe ezek a vállalatok. Mindazonáltal a zöld energia hosszú távon lehet igazán megtérülő befektetés, igaz, az egyéb iparágakkal szemben itt inkább tíz-, semmint ötéves időtávon - mondta lapunknak Nagy Péter, a K&H Öko Alap portfóliómenedzsere.
Cserháti szerint viszont érdekes történet lehet az atomenergia reneszánsza. A hulladékelhelyezést leszámítva ugyanis a kiforrott technológia révén így lehet az egyik legtisztább formában energiát előállítani. Az sem mellékes, hogy jelenleg olcsóbb és hatékonyabb a legelterjedtebb zöld energiaforrásoknál, és urániumkészletek is bőségesen rendelkezésre állnak, így alacsony olajár mellett is versenyképes a technológia. Az Aegon Climate Change alapjában ugyan nem tekintik ezt a legfontosabb iránynak, de szerepelnek ilyen cégek is a portfólióban. Akit jobban érdekel a téma, az több nagy atomerőmű-üzemeltető, így például a francia Areva részvényeibe fektethet.
A K&H alapja sem zárja ki egyébként az atomenergiában érdekelt társaságok felvételét, feltétel azonban, hogy ne ez képezze a fő üzletágat - hangsúlyozta Nagy. Akinek az érdeklődését viszont felkeltette az atomenergia-ipar, az válogathat az igen széles spektrumot lefedő (így atomenergiában is érdekelt) nagy nyugat-európai energetikai szolgáltató cégek (mint például az E.On vagy az RWE) részvényei között.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet