Lezárta a Goldman Sachs a három fő kelet-közép-európai devizára, így a lengyel zlotyra, a cseh koronára és a forintra nyitott short pozícióit, mivel az elmúlt hetek-hónapok fejleményei alapján számos olyan tényező (így a kormányzati és jegybanki intervenciók fokozódása) merült fel, amelyek ismeretében már korántsem tűnik olyan biztos hozamúnak a gyengülésre játszás - írja a Bloomberg a bankház elemzőire hivatkozva. A Goldman az év elején 2009 legjobb befektetési ajánlatai között javasolta ügyfeleinek a cseh korona és a lengyel zloty eladását euró ellenében. Elemzőik szerint ugyanis a közép-európai devizák alulteljesítenek majd országaik külkereskedelmi mérlegeinek fenntarthatatlan aránytalansága folytán.
Az elmúlt időszakban azonban az érintett devizák sokkal inkább a spekulatív pozíciók kiépítése miatt gyengültek drámai mértékben, mintsem a reálgazdasági trendektől - vélik a pénzintézet londoni elemzői. A Goldman ezért inkább lezárta a további esésre felvett pozícióit, már csak azért is, mert a leértékelődés elérte a kitűzött hatszázalékos célértéket. Az év eleje óta egyébként a lengyel zloty 12,2, a forint 12, míg a cseh korona 6,4 százalékot gyengült az euróval szemben. A pénzintézet így sem járt rosszul, eddigi ilyen irányú befektetésein közel nyolcszázalékos nyereséget könyvelhetett el.
