Ebben az évben már az 55 dollárt is elérheti, három-öt éven belül pedig 200 dollárig is felmehet az olaj ára Ronald Stöferle, az Erste-csoport olajipari elemzője szerint. Az olcsó olajból feltöltött készletek már fogyóban vannak, ami szükségszerűen az árak emelkedését hozza magával akkor is, ha a válság hatására idén és jövőre is egy százalék körüli keresletcsökkenés következik be a világpiacon.
Az elmúlt tíz év során a nemzetközi olajvállalatok kitermelési kapacitása a meredeken emelkedő árak mellett is folyamatosan csökkent. Minél tovább marad az olajár 40 dollár körül, annál gyorsabban esik vissza a jövőben a kínálat. Rövid távon az OPEC-tagállamokon kívülről származó kínálat mennyisége közel 0,6 százalékkal zsugorodik az oroszországi, a mexikói és az északi-tengeri kitermelés visszaesése miatt, az OPEC pedig - a várakozások szerint - legalább napi két-három millió hordóval csökkenti majd a kitermelést. A kitermelt kőolaj összesen 5,2 millió hordóval lesz kevesebb. Összehasonlításul: 2001-ben ötmillió hordós csökkentést hajtottak végre, igaz, akkor a gazdaság lassulása jóval kisebb mértékű volt. Amint a gazdasági helyzet javulni kezd, erőteljes áremelkedés következhet be - mondta el Stöferle.
