A Regionális Fejlesztési, Beruházó, Termelő és Szolgáltató Nyrt. (RFV)-csoport 474 millió forintos konszolidált nettó nyereséget ért el 2008-ban, ami az egy évvel korábbihoz képest kétharmados bővülést jelent - áll a társaság beszámolójában. A mérleg szerinti eredményből egy részvényre 237 forint jut, így az 1779 forint körüli tőzsdei kurzus mellett egész csábító szinten van a társaság papírjainak árazása.
A csoport árbevétele 61 százalékkal, 3 milliárd forintra bővült, főleg a 2007 végén beindított két jelentős (sárospataki és józsefvárosi) projekt generálta folyamatos pénzáramnak köszönhetően. A működési költségek terén a leglényegesebb növekedés a bérköltségben következett be, az RFV éves átlagos állománya a sárospataki leány bekerülésével közel meghatszorozódott.
Az éves szinten 812 millió forintos EBITDA jelentősen meghaladja a tavaly novemberben közzétett, meglehetősen borúlátó előzetes várakozásokat, a profitfigyelmeztetésben megfogalmazott aggályokkal ellentétben ugyanis sikerült rendezniük a csoport likviditását. Kiemelkedő tétel még a sípálya elszámolt értékcsökkenése, ami kikerült a konszolidációs körből, így az jelentősen, mintegy 45 millió forinttal javította a konszolidált eredményt.
A pénzügyi veszteség - a növekvő hitelállomány és az emelkedő kamatszint miatt - meghaladta az előző évit, annak ellenére, hogy az RFV június és szeptember között spekulatív határidős devizaügyletein több mint 10 millió forint nyereség képződött.
A hitelpiac befagyása igen kellemetlenül érintette a társaságot, a hitelezés döcögősebbé vált, és több folyamatban lévő projektet felfüggesztettek - mondta lapunknak Makra József, a társaság vezérigazgatója. Hozzátette, mostanra már vannak jelek, hogy ha drágábban is, de lesznek hitelezői a cégnek. Ezen segíthet az EBRD-től vagy MFB-től szerezhető esetleges hitelgarancia, bár utóbbinál a magyar szabályozási környezet sajátosságaiból fakadóan az nehezebben hozzáférhető.
A jellemzően önkormányzatok és állami szervezetek részére energiamegtakarító beruházásokat végző társaság számára a gázár alakulása is igen fontos tényező. Makra úgy véli, az olajár mérséklődésével csökkenő kereslet a földgáz felhasználási formái következtében nem jelentkezik majd olyan élesen. Ennek ellenére hektikus évre számít gázár tekintetében, bár igaz, Magyarországon a hatósági áras rendszer miatt még mindig 30 százalékos elmaradás van a világpiaci ártól. Mindenesetre a fő ügyfélnek számító, a válság miatt költségvetésük zsugorodásával szembesülő önkormányzatok növekvő megtakarítási igénye kedvezően hathat a cégre.
A részvénykibocsátást illetően Makra elmondta, október közepén már mindennel készen álltak, a válság azonban közbeszólt. Jelen piaci helyzetben így nem lenne ésszerű a kibocsátás. A jövőben mindazonáltal tervezett projektjeik finanszírozására továbbra is fenntartják tőkebevonási szándékukat.
