A Banco Santander, Spanyolország egyik vezető bankja bejelentette, hogy engedélyt kért a hatóságoktól az ország legnagyobb ingatlanbefektetési alapja, a Santander Banif Immobiliario FII nevű konstrukció kifizetéseinek két évre történő felfüggesztésére - írja a Financial Times. Az utóbbi időben ugyanis a befektetők a 3,2 milliárdos alapban levő tőke 80 százalékának - mintegy 2,6 milliárd eurónak - a visszaváltását kérték, amihez a szükséges likviditás persze hiányzik. A bank egy nyilatkozata szerint a befektetők most mindössze 10 százalékos előleg kifizetésére számíthatnak befektetésük után, és újabb 10 százalékra, ha sikerült az alap sorsával kapcsolatos intézkedési tervet elfogadni.
Az alap vagyonának 66 százaléka bérlakásokban van, főleg Madridban, az ország északnyugati részén és a Baleári-szigeteken, mintegy 30 százaléka pedig elsősorban madridi és barcelonai kereskedelmi ingatlanokban. A befektetési jegyek árfolyama tavaly az utolsó negyedévben a spanyolországi ingatlanárlufi kipukkadása nyomán 15 százalékkal csökkent a portfólióelemek átértékelésén keresztül. Ez és az általános likviditáshiány vezetett oda, hogy az alap jegyeinek visszaváltására időszakosan nyitva álló, pénteken zárult kéthetes időszakban elképesztő roham indult meg a pénzért.
Az ingatlanalapok kálváriája másutt is tombol, Németországban például a szektor jelentős részét október végén szintén hosszabb időre felfüggesztették.
