BUX 140402.29 0,56 %
OTP 45960 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Néhány napig még várni kell az ingatlanalap-stratégiákra

A héten elkészültek a magyar pénzügyi felügyelet (PSZÁF) által kért intézkedési tervek az ingatlanalapok további sorsával kapcsolatban. Az egyeztetések miatt azonban várhatóan csak a jövő héten hozzák nyilvánosságra mindegyiket.

2009. február 12. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egy korábbi PSZÁF-felhívás alapján a napokban kellett az ingatlanalapok kezelőinek elkészíteniük az alapjaik további sorsával kapcsolatos "intézkedési terveket", stratégiákat. Ezeket azonban ki kell értékelni, illetve a részletekkel kapcsolatban több esetben további egyeztetésekre lehet szükség, így várhatóan csak körülbelül egy hét múlva hozzák nyilvánosságra az elképzeléseket - tudtuk meg Szalai Sándortól, a Bamosz (Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége) elnökétől. Az eszköztár azonban adott, amiből választhatnak a likviditás megőrzése, helyreállítása érdekében: lehet szó hitelfelvételről, lehet szó a mögöttes pénzügyi csoport vagy más intézményi befektetők befektetésijegy-vásárlásáról - azaz beszállásáról az alapba - és zárt végűvé alakulásról a kilépő befektetők kifizetése után.
Esetleg kérhet az alapkezelő újabb forgalmazásfelfüggesztést, és ha másképp nem megy, ha a források nem elegendőek a kilépő befektetők kifizetésére, szükség lehet az alap felszámolására is - mondta el az elnök. Ez utóbbi eset azonban kétségkívül a lehető legrosszabb mindenkinek, azoknak is, akik ki akarnak szállni az alapból, és azoknak is, akik bent akarnak maradni, mert időigénye nagy és az ingatlanok kényszerértékesítése miatt beláthatatlan, mekkora árveszteség érné a befektetőket. (Hasonlóan a játékelméletben jól ismert klasszikus fogolydilemmához, amelyben ha a szereplők bizalmatlanok és ennek megfelelően viselkednek, összességében mindegyikük rosszabbul jár.)
Az eddigi bejelentések alapján a Raiffeisen Ingatlan zárt végűvé alakulást kezdeményezett, a kilépő befektetőket várhatóan banki forrásokból fizetik ki. Az Erste termékében még sok a likvid eszköz és várhatóan marad nyílt végű, a kicsi MAG Alapot pedig elsőként alakították át zárt végűvé. Az OTP, az Európa (Unicredit) és pár kisebb alap tervezett sorsáról egyelőre nem tudni semmit, két Credit Suisse-konstrukció pedig a mögöttes német ingatlanalap miatt bizonytalan ideig fel van függesztve, még a nettó eszközértéküket sem frissítik.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet