Az elsődleges forgalmazókkal folytatott egyeztetés alapján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) február 12-ére 3, 5 és 10 éves futamidejű államkötvényekre aukciót hirdet meg - tette közzé a szervezet. "Ezek elsődleges célja a kötvénypiac újraindítása, az aukciók árfeltáró funkciójának újbóli alkalmazása. Az állam első negyedéves finanszírozási tervében forintállamkötvény-kibocsátásból származó finanszírozási bevétel nem szerepel" - írják. Vagyis amikor az ősszel felfüggesztették a kötvényaukciókat, és év végén újraírták a kibocsátási terveket, az első negyedévre nem terveztek kötvényaukciót, hogy a piac konszolidálódhasson, de már akkor is elmondták, hogy ha lesz rá lehetőség, igény, akkor rendeznek majd ilyet. Az aukciókra felkínált mennyiség visszafogott, összesen 20 milliárd forint (sorrendben 10, 5 és 5 milliárd forint jut a 3, 5 és 10 éves kötvényekre), ami valóban inkább jelzés- vagy piactesztelő értékű, hiszen korábban sokszor egyetlen papírból is többet kínáltak, mint most a háromból összesen.
Mindhárom kötvény szerepelt már korábbi aukciókon, és már a jövő hétfőtől ezek lesznek a három futamidőn a benchmark- - azaz a másodpiaci irányadó állampapírhozam meghatározására szolgáló - kötvények - mondta az MTI-Ecónak Borbély László András, az ÁKK vezérigazgató-helyettese.
Ez a három- és az ötéves futamidőn jelent változást, ahol az új benchmarkkötvények hátralevő futamideje hosszabb az eddigiekénél. A papírokat a szokásosnál valamivel előbb teszik meg referenciapapírnak az aukció miatt.
Mivel az elsődleges forgalmazókkal egyeztetve - sőt a portfolio.hu szerint egyenesen azok javaslatára - rendezik most meg ezeket az aukciókat, a forgalmazók nyilván szeretnek olcsón venni. Az utóbbi két hétben ugyanis 2,0-2,15 százalékponttal, 8,5-9,5 százalék környékéről 10,5-11,5 százalékra mentek fel a szóban forgó kötvények referenciahozamai, november vége-december eleje óta nem látott szintre. Vagyis most igazán olcsók, és a pótlólagos kínálat elvileg inkább tovább kéne hogy emelje a hozamokat. Még pénteken is számottevő emelkedés volt, legalábbis az egynapi pillanatfelvételt jelentő referenciahozamok tanúsága szerint. Az utóbbi egy hétben a hozamok ráadásul eléggé hektikusan mozogtak, az euró/forint árfolyamhoz hasonlóan. Így a körülmények továbbra sem nevezhetők ideálisnak.
"Pedig a kötvényaukciókat előbb-utóbb újra kell indítani, mert az államadósságot kizárólag rövid lejáratú forrásból finanszírozni fölöttébb kockázatos. Ugyanez a helyzet a devizaalapú finanszírozással" - írtuk nemrég (Napi, 2009. február 3.). Más jelek pedig arra utalnak, hogy élénkül a kereslet a jelenlegi hozam- (és forintárfolyam)-szinten: a külföldi befektetők kezében levő, forintkibocsátású államkötvények állománya január elejétől már több mint 100 milliárd forinttal emelkedett, az október-novemberi erős visszaesés és a decemberi stagnálás után. A forint is némileg magához tért a múlt hét végére, amely persze nem feltétlenül mozog együtt a kötvényhozamokkal, de azért többnyire van korreláció.
