BUX 138459.44 -0,74 %
OTP 44620 -0,67 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A világháború óta nem volt ekkora osztalékcsökkenés

Idén a második világháború óta a legnagyobb arányú osztalékcsökkenést prognosztizálja a Standard & Poor's az S&P-500 vállalatai körében, a legnagyobb vágások a pénzügyi szektor cégeitől várhatóak.

2009. február 8. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az osztalékpapírok továbbra is ellenállóbbak a válsággal szemben, hiszen árfolyamuk a bikapiacon általában lassabban emelkedik, de a nehéz időkben kevésbé esik vissza. Jól mutatja ezt, hogy míg az S&P-500 csaknem 60 százalékot esett 2008-ban, addig az osztalékfizető vállalatok részvényei csupán ennek a felét. Ennek ellenére a Standard & Poor's elemző részlegének számításai szerint idén 1942 óta a legmagasabb, 13,3 százalékos osztalékcsökkentés várható az S&P-500 kosarába tartozó nagyvállalatoknál - hangzott el a cég pénteki sajtótájékoztatóján. Számokban kifejezve ez azt jelenti, hogy a tavalyi 247,9 milliárd dolláros összesített kifizetés után idén 214,66 milliárdnyi osztalék várható. Az egy részvényre jutó osztalék idei alakulása a várakozások szerint évesítve 24,60 dollár lesz, szemben a tavalyi 28,39 dollárral. Amíg a vállalatok nem érzik, hogy pénzügyi helyzetük javul, addig mindenképpen arra törekednek majd, hogy visszafogják készpénzkifizetéseiket, akár az osztalékok visszafogásával is - fogalmazott Howard Silverblatt, az S&P vezető indexelemzője. A legnagyobb csökkenés a pénzügyi szektorban várható, erre utal az a tény is, hogy az osztalék visszavágásáról határozó vállalatok kétharmada ebbe az iparágba tartozik - egyes szereplők teljesen befagyaszthatják kifizetéseiket.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet