BUX 138332.72 -0,83 %
OTP 44580 -0,76 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A norvég óriásalap sem tévedhetetlen

A megfontolt befektetéseiről is ismert norvég óriásalap kezelői 2008 során sorozatosan melléfogva hoztak össze szeptemberig bezárólag 14,5 százalékos veszteséget.

2009. február 5. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Úgy tűnik, a legnagyobb és legjobb hírű befektetési alapok kezelői sem tudnak megbirkózni a válsággal és a hozamkényszer miatt bizony gyakran mellényúltak az elmúlt évben. A norvég olaj- és gázbevételekből 1990-ben felállított, 300 milliárd dolláros vagyona alapján a világ harmadik legnagyobb szuverén alapjának számító nyugdíjalap tavaly szeptemberig bezárólag 14,5 százalékot vesztett értékéből és ezzel a harmadik negyedév története legrosszabbjának bizonyult - írja a Bloomberg.
Az etikus befektetéseiről és példaértékű transzparenciájáról is ismert alap kezelői 2008 elején igen rosszul mérték fel a válság alakulását, igaz, az olaj csúcsra járása miatt az első kilenc hónapban rekordmennyiségű, 43,5 milliárd dollár állt a házhoz. Így kerülhetett sor arra, hogy még tavasszal hat európai és amerikai bankház (többek közt a szeptemberben igen csúnyán becsődölt Lehman Brothers) feltőkésítésében vettek részt mintegy 1 milliárd dollár értékben, amelynek csaknem felét el is bukták. A sor folytatódott azzal, hogy 16 milliárd dollár értékben feltankoltak a két legnagyobb amerikai lakossági jelzálog-hitelező, a Fannie Mae és a Freddie Mac kötvényeiből, amely társaságokat aztán szeptember elején államosítással mentett meg az amerikai kormányzat a csődtől. Az is rontott a helyzeten, hogy 2007-től kezdődően az alap 40 százalékról fokozatosan 60 százalékra növelte értékpapír-kitettségét, többek közt négyezer kis kapitalizációjú vállalat részvényeiből vásárolva világszerte. Az alapkezelők becslése szerint a nyugdíjalap volt 2008-ban a legnagyobb intézményi vevő az európai tőzsdéken, akkor, amikor az összeurópai Dow Jones Stoxx 600 részvényindex csaknem megfeleződött.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet