BUX 138835.76 -0,47 %
OTP 44810 -0,24 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Innentől délre az INA lesz a Mol

2009. február 3. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Megnyitotta első két magyarországi benzinkútját az INA Zalakomárnál. Az ünnepélyes megnyitó alkalmából Geszti László (képünkön), a Mol-csoport kiskereskedelmi ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a kutakat két okból nyitották. Az egyik szimbolikus: a Mol - ahogy a Slovnaft esetében is tette - nem lenyelni kívánja az INA-t, inkább erősíteni akarja a márkát. A kutak megnyitását ugyanakkor a racionalitás is vezette, már a néhány napos nyitva tartás során is látszott, hogy az ötlet sikeres. Az út mentén ugyanis másfél millió horvát állampolgár halad el évente, és számunkra fontos jelzés, hogy innentől már otthon érezhetik magukat. További kutak nyitásáról egyelőre nincs szó, de ha az eddigiek valóban ilyen népszerűek lesznek, az ország déli területein további kék benzinkutakkal találkozhatunk.
Geszti - aki a horvát sajtó meg nem erősített értesülései szerint a Mol jelöltje az INA igazgatósági elnöki posztjára - elmondta azt is, hogy az INA nagy hatékonysági tartalékokkal rendelkezik. A Mol tegnap tartott elemzői tájékoztatója szerint 500 millió dollár javulás lehet benne, amivel az INA EBITDA-ja egymilliárd, a teljes Mol-csoporté 3-3,5 milliárd dollárra nőhet. A korábban megkezdett beruházások 2011 elejére termelni fognak, jelenleg már ott tartanak, hogy az INA is képes ugyanolyan minőségű üzemanyagokat előállítani, mint a Mol vagy a Slovnaft finomítói, amelyek pedig jelenleg Európa legjobbjainak számítanak.
Az INA-nak - a Mol-csoport egészéhez hasonlóan - 2010 őszéig nincs szüksége külső finanszírozásra, a beruházások teljes befejezéséhez, különösen a maradékfeldolgozó megépítéséhez azonban már lesz - mondta el Geszti. Az INA eladósodottsági mutatója a legutóbbi gyorsjelentés szerint 2008. szeptember végén 36,4 százalék volt. A horvát kormánynak egyébként vétójoga van arra, hogy új hiteleket vegyen fel a cég, ha az eladósodottsági mutató két negyedéven át meghaladná az 50, vagy bármennyi időre a 60 százalékot. A beruházás befejezése azért is különösen fontos, mert amíg ez nincs meg, az INA kénytelen jelentős mennyiségű nehezen értékesíthető nehéz fűtőolajat előállítani.
Horvátországban 436 kút van az INA tulajdonában, a Mol Magyarországon 358 töltőállomást üzemeltet. A zalakomári INA-benzinkutakat a Mol-csoporton belüli gyakorlatnak megfelelően a legközelebbi finomítóból, tehát magyarországi üzemanyaggal látják el.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet