Módosítják a részvényesi megállapodást a Mollal - jelentette az MTI a Reutersre és a Hina horvát hírügynökségre hivatkozva a tegnapi horvát kormányülés után. A horvát állami Plinarco gázvezeték-üzemeltető 514 millió kunáért, azaz több mint 91 millió dollárért megvásárolja az INA okoli gáztározóját. Ugyanakkor a horvát állam megtartja 44,85 százalékos részesedését a horvát olajtársaságban. Az INA hattagú igazgatótanácsában három tag fogja képviselni a horvát kormányt és három a Molt, az igazgatótanács elnökét ezentúl a Mol jelöli. Az INA felügyelőbizottságát kilenctagúra bővítik az eddigi hétről. Öt tag a Molt fogja képviselni, három a horvát kormányt, egy pedig a dolgozókat.
A Mol ezzel további irányítási jogot kap, de a stratégiai döntésekhez hét szavazatra lesz szükség a felügyelőbizottságban, a horvát kormánynak tehát továbbra is jelentős beleszólási joga marad a vállalat sorsába. Az 550 millió köbméteres gáztározó átvétele azt is jelentheti - erről azonban egyelőre konkrétan nem, csak tervszinten szóltak a híradások -, hogy a horvát kormány teljes egészében átveszi az INA gázüzletágát. Ez nagyon fontos hír lenne a Molnak, hiszen a gázüzletág a rögzített horvát gázárak miatt veszteséget okoz az INA-nak (korábbi információk szerint mintegy évi 2,4 milliárd kunát).
A megállapodás aláírására ma kerül sor Zágrábban, amivel egy hónapok óta húzódó tárgyalássorozat végére kerülhet pont. A Molnak, úgy tűnik, nem sikerült megszereznie a többséget az INA-ban, legalábbis egyelőre, de az irányítási jogokat illetően előbbre lépett. A korábban tervezett részvénycserés megoldás valószínűleg egyelőre lekerült a napirendről, vélhetően az árfolyamok időközbeni változása miatt. A mai megállapodás aláírása után, ha kiderülnek a részletek, a legfontosabb kérdés most már talán az lesz, hogy a teljes gázüzletágat leválasztják-e, vagy valóban csak a gáztározóról van szó. Előbbi esetben a Molnak sikerülhet Horvátországban is egy tiszta olajcéget létrehoznia az INA-ból, ahogy korábban Magyarországon tette azt.
