Az alacsony olajártól szenvedő orosz gazdaság miatt a rubel árfolyama akár 25 százalékot is gyengülhet két hónapon belül, így kiléphet az orosz jegybank által kiszélesített sávból a Citigroup elemzői szerint - írja a Bloomberg. Az exportra termelő cégeket a szélsőséges kilengések ellen védeni hivatott, dollárból és euróból álló kosárral szemben a rubel a 42-es szintre csúszhat március végére a jelenlegi 37,5196-ról - véli Elina Ribakova, a Citigroup moszkvai vezető közgazdásza. A szakértő azt sem tartja elképzelhetetlennek, hogy hosszabb távon az 50-es szint fölé is gyengülhet a kosárral szemben a rubel. Oroszország egyébként augusztus óta devizatartalékainak csaknem harmadát felélte már, hogy gátat szabjon a rubel dollárral szembeni, mintegy 30 százalékos leértékelődésének, amelyet a történelmi csúcsáról szabadesésben leforduló olajár, illetve az egy évtizede nem tapasztalt tőkepiaci válság hatására hanyatt-homlok menekülő külföldi tőke idézett elő. A nemzeti bank november 11-e óta húsz alkalommal szélesítette ki az árfolyamsávot. Mindeközben az orosz tőzsde héthetes csúcsra járt hétfőn. Az ország legnagyobb pénzintézete, az állami tulajdonú Szberbank a vártnál jobb negyedéves jelentést tett közzé, mire 7,4 százalékot drágult. Az olajár emelkedése magával húzta a 9 százalék felett erősödő Rosznyeftyet és Lukoilt, miután az Ural hordója kéthetes csúcsra, 46,62 dollárra ugrott. Elemzők szerint a korrekció várható volt, mivel a múlt héten jelentősen túladott volt a piac. A dollárban denominált RTS index 6,8 százalékot emelkedett, míg a múlt héten 9 százalékot eső, rubelben számolt Micex 7,4 százalékkal pattant vissza.
