A korábban vártnál is rosszabbul alakulhatott a Mol utolsó negyedéve az elemzők szerint a világpiacon bekövetkezett, az olajcég eredményét befolyásoló külső körülmények hatására. A szeptember 30-án még 95 dolláros világpiaci olajár december végére 45 dollárra csökkent, veszteséget okozva minden olajvállalatnak, amely a Molhoz hasonlóan működése fenntartásához viszonylag jelentős készleteket kénytelen tartani. A Mol egy negyedév alatt veszíthette el hét negyedév alatt megkeresett nyereségét a készletátértékelésen - mondta el Pletscher Tamás, az ING elemzője, hozzátéve, hogy ez a hatás a lengyel olajcégeket, a Lotost, de különösen az 5,5 millió tonnás olajkészletet tartó PKN-t még erősebben sújthatta, mint a Molt. A Mol ugyanis mintegy 1,8 millió tonnányi (nagyjából 13,2 millió hordó) készletet kénytelen tartani a folyamatos működés fenntartásához, ez pedig nagy mennyiség, ha minden hordó ára 50 dollárral csökken 3 hónap alatt.
Az elemző hozzátette, hogy a Mol készleteken elszenvedett vesztesége valószínűleg jóval kisebb, mint az így kiszámolható összeg, hiszen ennek a készletnek a beszerzési ára nem két negyedév végpontjában, hanem folyamatosan változik.
Az olajcégnek nagyon nem tett jót a forintgyengülés sem, hiszen mintegy 800 millió dollár és 2,5 milliárd euró devizahitel-állománnyal rendelkezik. Miró József, az Erste stratégája elmondta: a devizahiteleken a forintgyengülés szintén hatalmas nem realizált veszteséget okozhatott (ez akár a 70 milliárd forintot is elérheti a negyedik negyedévben). Ez vélhetően nem fogja érintetlenül hagyni az első negyedévet sem, különösen mivel az év vége óta 265 forintról már 290 körüli szintre gyengült a forint, hacsak március végére nem kerül vissza korábbi szintjére. A Mol további 1,2 milliárd euró szerződött hitelkerettel rendelkezik, ezt azonban egyelőre nem kívánja felhasználni. Ugyanakkor amellett, hogy ennek legnagyobb része nem realizált veszteség, a forintgyengülés és azon belül a dollár megerősödése más területeken jót tehetett a társaságnak. Ez az úgynevezett természetes hedge, ami azt jelenti, hogy a Mol számára a dollár forinttal szembeni megerősödése pozitív hatással van a termékei árrésére - mondta el Miró. Ráadásul egyelőre nem következett be a finomítói árréseknek az a mértékű csökkenése, amit az olajáreséssel párhuzamosan vártak, vagyis a pozitív meglepetések sem kizártak.
Mint Herczenik Ákos, a Raffeisen elemzője elmondta: a benzin finomítói marginja feleződött ugyan, de a dízel sokkal kevésbé esett, és a Mol amúgy is ebben erősebb. Ráadásul a hatalmas kőolajáresés miatt a vegyiparban az alapanyagárak is nagyot estek, nagyobbat, mint a termékárak, ez pedig a Mol vegyipari divízióját erősítheti (a gyenge forinttal együtt). Összességében a veszteséget hozó harmadik negyedév után a negyedik negyedévre is veszteséget várnak az elemzők a Moltól, bár a pontos konszenzusra még várni kell.
Idén pozitív változást a fordulat hozhatna mind az olajárakban, mind a forintgyengülésben, amelyek közül az elsőre - úgy tűnik - van esély (az olajárnak már a stabilizálódása is egy jelentős veszteségforrást tüntethetne el), a második pedig egybeesik az elemzői várakozásokkal, igaz, inkább a második félévre előre tekintve. Az idei évre ugyanakkor komoly aggodalommal figyelik az elemzők a finomítói árréseket, amelyektől az olajáresést követve jelentős csökkenést várnak (a Reuters konszenzusa szerint a korábbi 5,5 dollárról akár 2 dollárig is eshetnek), ez már a Mol idei eredményét is drasztikusan negatívan befolyásolhatja.
