BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Háromszáz forint fölött beavatkozhat a jegybank

Hosszabb távon is gyenge maradhat a forint, de 300 forintot jelentősen meghaladó euróárfolyamra nem számít Szántó András, az Equilor devizapiaci üzletágának vezetője. A részvénypiacon a gyógyszercégeket favorizálja a brókercég.

2009. január 22. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A független befektetési szolgáltató szakértői osztják azt a piacon általánosan elterjedt véleményt, miszerint a jegybanktól további kamatcsökkentések várhatóak, amelyek a gazdaságra kifejtett pozitív hatások ellenére tovább gyengíthetik a forintot. A magyar gazdaság kettős csapdában van, hiszen magas kamat esetén elhúzódó recesszióval, magas államháztartási hiánnyal és munkanélküliséggel kell számolnia.
A csökkenő kamat viszont mérsékeli az államháztartási hiányt, az esetlegesen csődbe jutó devizaadósok azonban veszélyeztetik a bankrendszert is. Emiatt a szakértő szerint a jegybanktól a kamatcsökkentések folytatódása mellett óvatosság is várható a forint/euró árfolyamnál, amit 300-310 forintos árfolyam esetén akár már intervenciókkal is védhet.
E lépésnek nagyobb a valószínűsége, mint a kamatcsökkentés megtorpanásának, ugyanakkor az év egészét illetően már a forint erősödését valószínűsíti a jelenlegi szintekhez képest a szakértő.
A részvénypiacon viszont a gyengülő forint átrendezheti a korábban megszokott viszonyokat. A korábbi kedvencek (OTP, Mol) helyett az idén a gyógyszerrészvények profitálhatnak a fejleményekből, közülük is elsősorban a Richter, amely akár az év befektetési sztoriját is szolgáltathatja, különös tekintettel az átváltható kötvények közelgő lejáratára, ami a cég önállóságának elvesztését sem zárja ki.
Szegner Balázs részvénypiaci üzletágvezető szerint a Magyar Telekom esetében nem egyértelműek a folyamatok, az esetleges akvizíció ugyanis a korábbi defenzív osztalékrészvényből növekedési részvényt csinálhat, ez pedig a befektetői kör kicserélődését jelentheti. Szécsényi Bálint ügyvezető igazgató elmondta, hogy az Equilor nem számít összeomlásra, katasztrófajellegű eseményekre a válság következményeként, a világ tőkepiacain zajló összehúzódás, a tőkeáttételek csökkenése inkább lassú csökkenést eredményez minden területen, de a korábban ismert alapvető folyamatok változatlanok maradnak. Így az Equilor is saját részvénypiaci forgalmának csökkenésére számít, devizaüzletágában viszont - bár tavaly itt is csökkenést tapasztaltak 2007-hez képest - jelentős potenciált lát, mivel a forint gyengülése újabb és újabb befektetők figyelmét irányítja rá az ilyen típusú kockázatok kezelésére. A cég szakértői nagy lehetőségeket látnak az árupiacokban is, mind az olaj, mind a gabona árának emelkedésére számítanak. Általánosságban fejtették ki azt a véleményüket, hogy a mostani piaci körülmények között a szigorúbb kockázatkezelés fontossága megnőtt mind az ügyfelek, mind a nekik tanácsot adó befektetési szolgáltatók részéről.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet