BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fél lábbal már az eurózónában a Mol

A gazdasági válság hírözönében alig kapott hangot, hogy az év eleji szlovákiai euróbevezetéssel a Mol legjelentősebb tagja, a Slovnaft már az euróövezetben működik. Molnár József pénzügyi vezérigazgató-helyettest kérdeztük az átállás tapasztalatairól,

2009. január 19. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

az euróövezetbe kerülés hatásairól.
- Hogyan érintette a Molt a korona szilveszteri lecserélése?
- Inkább januári lecserélés volt az, de valójában már fél éve készült erre mindenki, sőt az ország hivatalos felkészülése már két éve megkezdődött. Az átállás pillanata ezért számunkra már nem volt olyan esemény, akkor szinte csak a kutak átállítása, az új szoftverek és a készpénzállomány biztosítása jelentett azonnali feladatot. Tulajdonképpen meg kellett fordítani a már addig is működő rendszert, ami a korona mellett már mindig biztosította az árak euróban történő feltüntetését. Mostantól az eurós árakat kell még egy ideig szlovák koronában a rögzített árfolyamon feltüntetnünk. Ez gyakorlatilag zökkenőmentesen megoldódott: a jó hír az volt, hogy nem volt hír. Persze a Slovnafttól ez el is várható, inkább kudarc lett volna, ha nem sikerül.
- Ennyi lenne csupán egy euró­átállás?
- Azért nem, hiszen az igazi munka csak ezután kezdődött nálunk és nem is fejeződött még be, a cég teljes átállása inkább február közepére várható.
Addigra a teljes vállalatirányítási rendszer, az elszámolások és a könyvelés is átáll, ami sok munkatársam számára hétvégi munkát is jelent.
- Akkor egy ilyen eseménynek költségvonzata is van...
- Valójában nem számottevő. A Mol-csoport és azon belül a Slovnaft is már régóta régiós nagyvállalat, jelentős exporttal és külföldi működéssel. Ez azt jelenti, hogy az euróban és dollárban történő elszámolás, tervezés, gazdaságossági számítások már régóta a vállalat működésének szerves részei, nagy változást a korona kiesése nem jelentett. A korona kiesése sokkal inkább egy kockázati tényező megszűnése, ami a Molra később nagy hatást gyakorolhat.
- Mi történik ilyenkor a koronában felvett hitelekkel?
- A Mol-csoport már régóta elsősorban euróban, másodsorban dollárban vette fel a hiteleit, koronában elenyésző mennyiségű hiteleink voltak. Az érdekesebb inkább az, hogy a korona kiesésével egy kockázati tényező megszűnt. Ez a későbbiekben hatalmas előnyt jelenthet nekünk a hitelpiacon, most azonban ezt még nem érzékeljük, hiszen mint azt már korábban is közöltük, 2010 októberéig a Mol-csoportnak nincs szüksége új hitelekre, a finanszírozásunk megoldott abból a mintegy 1,5 milliárd euróból, amely már szerződött hitelkeretként vagy betétként rendelkezésünkre áll.
- Mire fogják ezt az összeget költeni?
- Egyelőre nem áll szándékunkban elkölteni, beruházásainkat saját forrásból fedezzük 2009-ben. Ehhez persze hozzá kell tenni, hogy a Mol-csoport korábbi beruházási terveit 35 százalékkal mérsékelte és 80-100 millió eurós költségmegtakarításról is döntött.
- Pontosan milyen beruházások állnak le?
- Az igazgatóság még csak most tárgyalta ezt, egyelőre nem szeretnénk a pontos terveket nyilvánosságra hozni. A beruházások esetében nem is leállításról, inkább lassabb ütemről van szó. A költségcsökkentésről elmondhatom, hogy már látjuk, miből is fog összejönni, és meg vagyok győződve róla, hogy a tervezett számokat hozni fogjuk.
- Hogyan változtak a Mol 60 dolláros olajárral számoló tervei most, hogy az olajár 40 dollár alatt is járt?
- A 60 dollár éves átlagos olajárra vonatkozott. Persze a kérdés jogos, de végül is hosszú vita után úgy döntöttünk, hogy egyelőre nem változtatunk a terv feltételezésein. A mostani körülmények között lehetetlen helytálló rövid távú előrejelzést készíteni. A terveink továbbra is 60 dolláros olajárral, 160 és 80 dolláros dízel-, illetve benzinárréssel számolnak 1,25 dollár/euró keresztárfolyam mellett, amin csak akkor fogunk változtatni, ha kellő idő eltelt már ahhoz, hogy tisztábban lehessen látni. Ugyanakkor - tekintettel a szélsőségesen és kiszámíthatatlanul változó körülményekre - sokkal nagyobb súlyt fektettünk a tervben feltételezettől eltérő változatok elemzésére és kiadási terveinket kellő óvatossággal határoztuk meg.
- Hogyan látja a Mol megítélését hitelezői szempontból most, a cég leminősítése után?
- Nehéz ezt annak megmondani, aki épp nem akar hitelt felvenni. Azt hiszem, a mostani rendkívüli körülmények közepette sokszor nem is az a kérdés, hogy milyen áron van a hitel, hanem az, hogy van-e, aki tud adni, különösen Mol-méretekben. Az elmúlt években tudatosan alakítottuk forrásszerkezetünket, amelyben a hosszú lejáratú források - kötvény, szindikált hitel - dominálnak, s amely lehetővé teszi, hogy a legközelebbi refinanszírozási időpontig - 2010 októberéig - megfelelő választ adjunk erre az új kihívásra is.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet