BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak jövőre lesz érezhetően jobb

A tavalyi év a pénzügyi válság és a recesszió beárazásának árnyékában telt, idén az átmenet okozta sokk feldolgozása következik, jövőre viszont már látványos gazdasági visszapattanásra lehet számítani Európában a Standard&Poor's elemzői szerint.

2009. január 14. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Standard & Poor's vezető közgazdásza, Jean-Michel Six szerint a második világháború óta nem látott léptékű európai recesszió gyors lefolyású lesz, a javulás első jelei már az idei utolsó negyedévben jelentkezhetnek. A Standard & Poor's elemzői tehát V alakú, azaz a hirtelen esés után hirtelen felpattanó recesszióra számítanak, szemben az elterjedtebb U vagy L alakú recessziót prognosztizáló vélekedésekkel (előbbinél a fokozatosan kialakuló aljat követi az egyre gyorsuló kilábalás, míg utóbbinál a nagy visszaesés után hosszabb stagnálás következik).
Az S&P vészforgatókönyve szerint azonban fennáll a W alakú recesszió esélye is, azaz az enyhe 2009-es javulást követően jövőre újabb visszaesés következhet. Ennek esélyeit nagyban növelné a főleg a tengerentúlon kialakulni látszó kötvénypiaci lufi felfúvódása, majd gyors kipukkanása.
A részvénypiaci mozgásokat Európában az idei első félévben még a rossz vállalati eredménymutatók határozhatják meg, 2009 második felében, annak is inkább a végén viszont már látványos rally kezdődhet - mondta el tegnapi sajtótájékoztatóján Robert Quinn, a Standard & Poor's európai részvénystratégája. Az év végére 1100 pontra várják az S&P Europe 350 Indexet, amely 28,2 százalékos éves emelkedést takar, igaz, ez még mindig 34 százalékkal múlná alul a 2007. júliusi csúcsot.
Vételre elsősorban a klasszikus defenzív iparágakat, így az alapvető fogyasztási cikkek (élelmiszer, dohányáru, sör) gyártóit, az energiaszektor szereplőit, a gyógyszergyártókat, telekommunikációs cégeket, illetve közműszolgáltatókat ajánlanak. Kerülni kell szerintük viszont a tartós fogyasztási cikkek (autók, luxuscikkek) gyártóit, valamint a készpénzégető it-cégeket.
Az egyes iparágakat tekintve az egészségügyi, elsősorban gyógyszergyártó cégek továbbra is megtarthatják vezető pozíciójukat. Míg tavaly több mint 50 százalékkal teljesítették felül a piacokat, idén az Európában várható egy részvényre jutó nyereség átlag 20 százalékos visszaesésével szemben 8 százalékos bővülést mutathatnak fel.
A gyógyszergyártó cégek további előnye, hogy készpénzbőségük és viszonylag alacsony eladósodottságuk révén megúszhatják hitelfeltételeik újratárgyalását.
Az energiaszektor, főleg a kitermelést és finomítást egyaránt végző nagy olajcégek annak ellenére fenn tudták tartani aránylag jó teljesítményüket, hogy 2008 szeptembere és novembere között óriásit zuhant a kőolaj világpiaci ára. A rendelések sorozatos lemondásai miatt a kiegészítő szolgáltatók már kevésbé voltak szerencsések. A nagyok esetében viszont a még mindig profittal kecsegtető finomítói tevékenység, a kedvező osztalékmértékek, illetve több más szektorral szemben az aránylag kisebb profitvisszaesés teheti vonzóvá a befektetést.
A távközlési és közműtársaságoknál az osztalékhozam lehet a rossz gazdasági környezettel szembeni fő védvár. Előbbiek fizetik a legmagasabb, átlagosan 6,5 százalékos osztalékot, utóbbiak szorosan a nyomukban következnek 6 százalékkal. A távközlési cégeknél a jó cash flow, illetve a rugalmas költségcsökkentési képesség is szerepet játszhat a felülteljesítésben.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet