BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Óriási visszaesés az osztalékfizetésekben

A tavalyi negyedik negyedévben legalább 1956 óta nem látott mértékben estek vissza a tengerentúli vállalatok osztalékfizetései a Standard & Poor's adatai alapján.

2009. január 11. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az osztalékfizetések nyilvántartásának 1956-os kezdete óta a legrosszabb negyedéven vannak túl a vállalatok - áll a Standard & Poor's (S&P) közleményében. A kifizetések csökkentésének időzítése folytán ráadásul majd az idei első negyedév során lesz igazán érzékelhető ez a hatás - jelentette ki Howard Silverblatt, az S&P vezető elemzője. Tovább szűkült az osztalékemelést végrehajtó társaságok száma, a fokozott bizonytalanság, illetve a pénzügyi nehézségek miatt a vállalatok várhatóan továbbra is tartózkodnak majd a ráta emelésétől. Az elmúlt két évben egyébként megduplázódott a részvények osztalékhozama, és 2008 során elérte a 7,28 százalékot. Silverblatt azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy a csábító hozamszintek jórészt csak a mélybe zuhanó részvényárfolyamoknak tudhatók be. Így a befektetőknek az osztalékpapírok vásárlása előtt célszerű ellenőrizniük az adott vállalat bevételeit és cash flow-ját, hogy képes lesz-e a korábbihoz hasonló kifizetésre az időszak végén.
A számokat tekintve az S&P osztalékfigyelője által figyelemmel kísért, közel hétezer tőzsdére bevezetett vállalatból 228 jelentett be osztalékcsökkentést a tavalyi utolsó negyedévben. Ez az adat 444 százalékkal haladja meg a 2007-es esztendő azonos időszakában regisztráltat. Ezzel szemben a kifizetések növeléséről beszámoló cégek száma mintegy 40 százalékkal esett vissza ugyanebben az összehasonlításban.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet