"A globális pénzügyi válság, illetve a folyamatot kísérő globális befektetői bizalom csökkenése, a kockázatos eszközöktől való elfordulás, illetve az extrém árfolyam-volatilitás az OTP Orient I. Alap 18 elemű kínai részvénykosarának teljesítményét is negatívan befolyásolta" - írja az OTP Alapkezelő közleménye annak kapcsán, hogy az alap január 8-án nem fizetett hozamot befektetőinek. Becslésünk szerint a mögöttes kosár értéke átlagosan több, mint 50 százalékkal értékelődött le a 2008 eleji indulás óta a tőzsdén. Novemberben hasonlóképpen járt az OTP Tiszta Energia is, ami persze a világméretű piaci válság, tőzsdei mélyrepülés közepette cseppet sem meglepő, inkább az az eset figyelemre méltó, ha egy-egy alap mégis fizet. Ilyen is volt, az ősszel a Budapest Aranytrió és az MKB Mozaik, most pedig a CIB Profitmix 2, főleg az árupiaci termékek korábbi hatalmas mértékű emelkedésének köszönhetően.
Érthető módon nem fizet időközi hozamot - és nem jár le előbb - január 12-én az MKB Hozamexpressz 3 sem, és nagyon meglepő lenne, ha márciusban a Hozamexpressz 4 fizetni tudna. A minimális, 12 százalékos hozamnál tart a napokban kifutó és nyílt végűvé alakuló K&H Fix Plusz 11 nettó eszközértéke is, pedig itt keletkezett némi hozam a 2006 eleji indulás óta, de csak a minimálisnak meghatározottnál kevesebb.
A következő pár hónapban sorra járnak le újabb garantált alapok, amelyek esetében csekély vagy majdhogynem semmi a valószínűsége, hogy a minimum felett fizessenek (a tőke és a minimális hozam természetesen mindenképp visszajár). Ide tartozik az OTP-nél az Osztalékcsúcs, a Quality Plusz és a Linea, a K&H-nál a Fix Plusz 9, a Fix Plusz 16 és a Hozamfa 4. A Budapest Aranytrió 2-nél viszont a nettó eszközértékadatok tanúsága - és a jelenlegi állapot - szerint a minimum feletti hozam várható.
A garantált alapok többsége az egy jegyre jutó nettó eszközérték alakulása alapján is negatív hozamot ért el, de a tőke védettsége miatt tulajdonosaik azért sokkal jobban jártak, mint egy normál, piackövető részvényalap esetében - a BUX index például majdnem pontosan feleződött az utóbbi egy évben. Ezek a hozamadatok másrészről viszont nagyon csalókák, sok alap például már 2007-ben elszenvedte a maga veszteségeit, és az utóbbi egy évben csak azért pozitív a hozama, mert a vagyona zömét kitevő - és a tőke visszafizetését biztosító - kötvényszerű eszközök papírforma szerint kamatoznak tovább. Ennek legkirívóbb példája az OTP Reál I., amelynek mögöttes, európai ingatlanfejlesztő cégeket tartalmazó részvénykosara (Orco, a csődbe ment Martinsa-Fadesa stb.) becslésünk szerint mintegy 70 százalékkal értékelődött le eddig, az utóbbi egy évben nettó eszközértéke azonban már növekedett. Valamint van olyan alap is, amely az utóbbi egy évben ugyan a mínuszos lista elején található, de a korábban elért eredményenek köszönhetően mégis pozitív hozamot várhatunk tőle (MKB Pagoda).
(A szerző rendelkezik az említett befektetési eszközök egy részével.)
