Megtört az ötnapos lendület szerdán a főbb európai börzéken. Míg délelőtt még a csökkenő olajár adott lökést lefelé a részvényárfolyamoknak, a kereskedés későbbi szakaszában már a lesújtó amerikai munkaerő-piaci adat húzta le a mutatók teljesítményét. Igen rosszul teljesítettek a bányacégek és az olajvállalatok. Utóbbiakat elsősorban az olaj határidős jegyzésének a 45 dolláros szint alá süllyedése húzta vissza. Nagy pofont kaptak a közműcégek is a brit Scottish & Southern Energy 40 millió darabos, összességében csaknem 500 millió font értékű részvénykibocsátásának bejelentését követően. A vállalat mérlegének javításával indokolta lépését, elemzők azonban értetlenkedésüket fejezték ki a hígítást illetően. Gyengült a magyar érdekeltséggel rendelkező német E.On és RWE árfolyama is, a közműcégek az orosz-ukrán gázvitát is megszenvedik a kialakult bizonytalanság miatt. A vezető indexek közül az FTSE 2,8, a DAX 1,8, míg a CAC 1,5 százalékkal zárt mínuszban.
Amerikában a vártnál sokkal rosszabb munkaerő-piaci adaton túl több vállalat profitfigyelmeztetése is borzolta a befektetők kedélyeit. A chipgyártó Intel például a negyedik negyedévre 23 százalékos árbevétel-visszaesést prognosztizált. Az olajipari cégek az olajárat szenvedték meg, de gyengélkedtek a bankpapírok is. A rossz hangulathoz jócskán hozzájárulhat, hogy kormányzati tájékoztatás szerint az idén az amerikai költségvetés hiánya elérheti az 1200 milliárd dollárt. Lapzártánkkor a Dow Jones 2,0 az S&P-500 2,2, míg a Nasdaq 2,4 százalékos mínuszban volt.
