BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Óriásit bukott a Fordon a tőzsdecápa

Teljes Ford-pakettjétől megvált a 80-as évek egyik első nagy tőzsdecápája, Kirk Kerkorian, aki százmilliókat bukott az ügyleten.

2008. december 30. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A 91 éves milliárdos befektető, Kirk Kerkorian Tracinda Corp. nevű vagyonkezelőjének szóvivője hétfőn jelentette be, hogy a cég megvált teljes Ford-pakettjétől - írja a Reuters. A Tracinda még októberben adott túl egy 7,3 millió darabos pakkon, ám már akkor közölte, hogy az év hátralévő részében megválik a maradék 133,5 millió papírtól is. A kivonulással egy kétéves sztorinak tett pontot a végére a befektető, aki 2006-tól kezdődően vásárolt be mindhárom nagy autógyártónál. Kerkorian ugyanis 10 százalékot tulajdonolt a General Motorsban, illetve versenyben volt a Cerberusszal a Chrysler megszerzéséért, mely küzdelemben - az azóta történtek fényében szerencséjére - végül ő maradt alul. Kerkorian idén áprilisban kezdte el felvásárolni a Ford részvényeit, igencsak meglepve ezzel az elemzőket és a befektetőket egyaránt. Összességében 6,5 százalékos részesedésre tett szert 7,10 dolláros részvényenkénti átlagáron. Júniusban azt is megígérte, hogy szükség esetén tőkeinjekcióval segíti ki a megroggyant autógyártót, amely a három nagy közül még a legépebb állapotban volt akkoriban. Szeptemberre azonban fordult a kocka. Az elapadó hitelforrások és az elavult, illetve a kereslethez nem igazodó modellpaletta ellehetetlenítette az iparág helyzetét, minek következtében az érintett cégek végül a kormányzathoz fordultak segítségért. Így október végén a Tracinda 2,43 dolláron kezdte el kiszórni Ford-részvényeit, ami barátok közt is 66 százalékos árfolyamveszteségnek felel meg. Az, hogy végül is mekkorát bukott Kerkorian az ügyleten, attól is függ, hogy milyen árfolyamokon értékesítette maradék részvényeit (mivel októberben 5 százalék alá ment, megszűnt a bejelentési kötelezettsége). Mindazonáltal a legderűlátóbb számítások szerint, azaz az elmúlt időszak csúcsárfolyamát alapul véve is legalább 475 milliót bukott. Ellenben ha a novemberi mélypont környékén öntötték a piacra a részvények zömét (egyes vélemények szerint ezzel is hozzájárulva az árfolyam lenyomásához), akkor a veterán tőzsdecápa veszteségei akár 800 millió dollárra is rúghatnak.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet