BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az Oman Oil volt a titokzatos Mol-vevő

Korábbi feltételezéseinknek megfelelően az ománi olajtársaság állt a titokzatos közel-keleti vevő mögött, akinek a korábbi 8,4-ről 15,4 százalékra sikerült növelnie részesedését a héten 12 600 forintos áron megvásárolt részvényekkel.

2008. december 21. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Oman Oil Budapest Limited, a Molban már korábban is tulajdonos Oman Oil Company leányvállalata volt a titokzatos nagyvevő, akinek az ING közreműködésével összesen 7 millió 316 ezer 294 Mol-részvényt sikerült összevásárolnia - derült ki a Molnak a BÉT honlapján péntek este megjelent közleményéből, amelyet a közel-keleti befektető képviselője juttatott el az olajcéghez.
Az ománi olajtársaságnak így a bejelentés alapján már összesen 15,4 százalékos szavazati hányada - 16 millió 90 ezer 334 részvénye - van, ennek több mint felét még márciusban szerezte meg 25 ezer forintos áron, a most vásárolt mennyiséget pedig 12 600 forinton. Az eladókról nem tudni semmit, meg nem erősített piaci információk szerint a csak részben kielégített alapkezelői ajánlatok mellett egy keményen alkudozó, öt százaléknál valamivel kevesebb részvényt eladni kívánó befektető is részt vett a könyvépítésben, ő a teljes mennyiségét eladta.
Az ománi állami olajcég mindezek alapján úgy tűnik, nagyon komolyan gondolja befektetési szándékát a magyar olajtársaságban, még úgy is megéri neki Mol-részvényeket tartania, hogy azok egy részével nem is szavazhat. Ráadásul ezzel a tranzakcióval formálisan a Mol második legnagyobb tulajdonosává vált az ománi olajvállalat, csak épphogy megelőzi a német Bayerische Hypo-Vereinsbank AG 16,28 százalékkal. Igaz, neki ezektől a részvényektől hamarosan meg kell válnia, legalábbis ez következik az OMV-vel való megállapodásából, amely szerint 9,26 százalékot már január végén visszavásárolhat az osztrák olajtársaság.
Az Oman Oil átlagára így jelentősen csökkent a mostani bevásárlással, 19 400 vagy 20 900 forintra, attól függően, hogy a márciusi bevásárlás 145,429 dolláros részvényenkénti árát mikori árfolyamon számoljuk át (az utóbbi ár a mostani, hiszen a dollár erősödése miatt az akkori 25 ezres ár már jóval 27 ezer forint felett van). Más kérdés, hogy az előbbi részvénycsomagot az Oman Oil tulajdonképpen még ki sem fizette, az ígért olajipari eszközök átadása még nem történt meg, ami, tekintettel az olajár időközbeni változására (először 147 dollárig emelkedett, most pedig már 40 dollár alatt jár), lehet, hogy nem is olyan meglepő.
A Mol közkézhányada így már el sem éri a 30 százalékot a tőzsdén. A fennmaradó részen az OMV (illetve most a hozzá köthető bankok) és a Mol-menedzsmenttel szövetségesnek mondható befektetők osztoznak több mint 21, illetve közel 49 százalékos arányban. Ez azt jelenti, hogy az erőviszonyok valójában nem változtak, sőt még inkább a Mol javára tolódtak el, egyre inkább esélytelenné téve az OMV általi felvásárlást.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet