Az ügyletben eladói oldalról részt vevő piaci szereplőktől származó, de hivatalosan lapzártánkig meg nem erősített információk szerint 12 600 forintos árfolyammal zárult az ING által bonyolított Mol-tranzakció, amelynek során a közelebbről meg nem nevezett közel-keleti befektető 7 százaléknyi Mol-részvényt vásárolhatott össze. Az ügyletben közreműködő ING egyelőre nem adott tájékoztatást, és a Moltól sem jelent meg közlemény. A rejtélyes befektető 360-400 millió dollár körüli összeget fektetett be.
A piacon meglehetősen izgalmas pillanatokat és volatilis kereskedést okozott a hivatalosan nem, csak a potenciális befektetőknek, brókercégeknek eljuttatott keddi felhívásával az ING, miszerint rajta keresztül kíván egy közel-keleti befektető mintegy 7 százaléknyi - a tájékoztatás 7 millió 677 ezer 245 részvényre vonatkozott - Mol-részvényt összevásárolni, vegyesen Londonban és Budapesten. A keddi tőzsdezárástól a szerdai tőzsdezárásig nyitva levő időszakban a szerencsés befektetők egyszerre ajánlgathatták részvényeiket az ING-nél, miközben - az eladási ajánlatuk sikerességét illető találgatásaiktól függően - szabadon vásárolhattak a piacon. Tegnap reggelre már a szereplők többsége előtt ismertté vált, hogy a könyvépítés eredményeképpen a befektető számára a 12 600 forintos árfolyam volt az elfogadható, így azok lehetnek az eladói oldalon, akik ennyiért hajlandók megválni a papírjaiktól.
A tranzakció tegnapra lezárult, az érintettek vélhetően már tudják, hogy mekkora részt kaphatnak a piaci ár feletti eladásból és lassan az árfolyam is beállhat a piac által egyébként elfogadott szintre.
A vevő kiléte mellett - amelyet az Oman Oil Companyvel azonosítanak a legtöbben, melynek már van 8 millió 744 ezer 40 részvénye - sokan találgatják ugyanakkor azt is, hogy vajon az eladók valóban a Mol viszonylag alacsony (alig több mint 40 százalékos) közkézhányadából vásároltak csak, vagy esetleg az öt százaléknál nagyobb tulajdonosok közül is bekerülhetett valaki az eladók közé. A vevőt a Mol-menedzsmenthez közel állónak sejti a piac (vélhetően az ING közreműködéséből kiindulva). Ha ez igaz, a Mol tulajdonosi szerkezete jelentős módosuláson mehet át, hiszen ha valóban a piacról vették meg a 7 százalékot, az azt is jelenti, hogy a Budapesti Értéktőzsde gyakran legnagyobb forgalmú részvényének piacon forgó mennyisége már alig haladja meg a 104,5 millió részvényből álló alaptőke 30-33 százalékát.
A lapunk által megkérdezett elemzők véleménye megoszlik a tranzakcióról és annak hatásáról, van, aki szerint a további közkézhányad-csökkenés ellenére áremelkedés várható, hiszen most jelentős eladó tételek kerültek ki a piacról. Mások szerint a készülő tranzakcióról a nyilvánosságot is tájékoztatni kellett volna, de legalább a tőzsde és felügyelet részéről megérte volna a kereskedés időleges felfüggesztését.
