BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Állítólag 12 600 forintot ért a Mol

A titokzatos közel-keleti vevőnek állítólag 12 600 forintot ért meg az ING által könyvépítéses módszerrel szervezett Mol-vásárlás során megvett mintegy 7 százaléknyi Mol-részvény, amelynek egy részét a hektikus áralakulásból ítélve az elmúlt két napban vásárolhatták össze a szerencsés piaci szereplők.

2008. december 18. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az ügyletben eladói oldalról részt vevő piaci szereplőktől származó, de hivatalosan lapzártánkig meg nem erősített információk szerint 12 600 forintos árfolyammal zárult az ING által bonyolított Mol-tranzakció, amelynek során a közelebbről meg nem nevezett közel-keleti befektető 7 százaléknyi Mol-részvényt vásárolhatott össze. Az ügyletben közreműködő ING egyelőre nem adott tájékoztatást, és a Moltól sem jelent meg közlemény. A rejtélyes befektető 360-400 millió dollár körüli összeget fektetett be.
A piacon meglehetősen izgalmas pillanatokat és volatilis kereskedést okozott a hivatalosan nem, csak a potenciális befektetőknek, brókercégeknek eljuttatott keddi felhívásával az ING, miszerint rajta keresztül kíván egy közel-keleti befektető mintegy 7 százaléknyi - a tájékoztatás 7 millió 677 ezer 245 részvényre vonatkozott - Mol-részvényt összevásárolni, vegyesen Londonban és Budapesten. A keddi tőzsdezárástól a szerdai tőzsdezárásig nyitva levő időszakban a szerencsés befektetők egyszerre ajánlgathatták részvényeiket az ING-nél, miközben - az eladási ajánlatuk sikerességét illető találgatásaiktól függően - szabadon vásárolhattak a piacon. Tegnap reggelre már a szereplők többsége előtt ismertté vált, hogy a könyvépítés eredményeképpen a befektető számára a 12 600 forintos árfolyam volt az elfogadható, így azok lehetnek az eladói oldalon, akik ennyiért hajlandók megválni a papírjaiktól.
A tranzakció tegnapra lezárult, az érintettek vélhetően már tudják, hogy mekkora részt kaphatnak a piaci ár feletti eladásból és lassan az árfolyam is beállhat a piac által egyébként elfogadott szintre.
A vevő kiléte mellett - amelyet az Oman Oil Companyvel azonosítanak a legtöbben, melynek már van 8 millió 744 ezer 40 részvénye - sokan találgatják ugyanakkor azt is, hogy vajon az eladók valóban a Mol viszonylag alacsony (alig több mint 40 százalékos) közkézhányadából vásároltak csak, vagy esetleg az öt százaléknál nagyobb tulajdonosok közül is bekerülhetett valaki az eladók közé. A vevőt a Mol-menedzsmenthez közel állónak sejti a piac (vélhetően az ING közreműködéséből kiindulva). Ha ez igaz, a Mol tulajdonosi szerkezete jelentős módosuláson mehet át, hiszen ha valóban a piacról vették meg a 7 százalékot, az azt is jelenti, hogy a Budapesti Értéktőzsde gyakran legnagyobb forgalmú részvényének piacon forgó mennyisége már alig haladja meg a 104,5 millió részvényből álló alaptőke 30-33 százalékát.
A lapunk által megkérdezett elemzők véleménye megoszlik a tranzakcióról és annak hatásáról, van, aki szerint a további közkézhányad-csökkenés ellenére áremelkedés várható, hiszen most jelentős eladó tételek kerültek ki a piacról. Mások szerint a készülő tranzakcióról a nyilvánosságot is tájékoztatni kellett volna, de legalább a tőzsde és felügyelet részéről megérte volna a kereskedés időleges felfüggesztését.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet