Az elemzői várakozásokat is jócskán meghaladó, 2,12 milliárd dolláros (azaz részvényenként 4,97 dolláros) negyedik negyedéves veszteségről számolt be a szeptemberben kereskedelmi bankká alakult Goldman Sachs. Ez 1999-es tőzsdei bevezetése óta az első veszteséges negyedéve. A tavalyi év azonos időszakában még 3,22 milliárdos nyereséget felmutató bankház idei teljesítményére 3,73 dolláros részvényenkénti veszteséget prognosztizáltak a Bloomberg által megkérdezett elemzők.
A negatív eredmény elsősorban annak tudható be, hogy a kereskedelmi bankká alakulás miatt át kellett értékelni a pénzintézet eszközeit, valamint a befektetési banki üzletág jutalékbevételei is jelentősen csökkentek. (Egyes vélemények szerint a gyatra eredmény akár előnyként is felfogható, mivel a kereskedelmi bankká alakulás befejezése előtt most tisztították ki mérlegüket, hogy a 2009-es év során már ne kelljen ezzel foglalkozniuk - írja a 24/7 Wall Street.) A veszteséget annak ellenére nem sikerült elkerülni, hogy a bankház legfelsőbb vezetősége lemondott prémiumáról, szélesítették a tevékenységi kört, és 10 milliárd dollárt kaptak a 700 milliárdos bankmentő csomagból. A tavaly rekordprofitot realizáló Goldman Sachs az elmúlt hónap során leépítette alkalmazottainak 10 százalékát, részvényárfolyama pedig 69 százalékot esett az év eleje óta.
