BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kihúzták a talajt a pénzpiaci alapok alól

2008. december 11. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Most először akár veszteségeket is realizálhatnak azok a befektetők, akik pénzpiaci alapokban fialtatják a pénzüket Amerikában, ha a jövő hétre várt Fed-kamatcsökkentés bekövetkezik. Az alapkezelők szerint a december 8-án eladott 27 milliárdnyi három hónapos diszkontkincstárjegy 0,005 százalékos diszkontja kisebb, mint az aukciók 1929-ben történt elindítása óta bármikor. Még rosszabb a helyzet annak a 30 milliárdnyi 4 hetes papírnak az esetében, melyeket tegnapelőtt pontosan 0 százalékos hozam mellett adott el a kincstár. Peter Crane, a Crane Data LLC pénzpiaci alapokkal foglalkozó elemző cég elnöke szerint az újabb kamatvágás már negatív hozamokat eredményezhet a pénzpiaci alapoknál. Ezek az alapok ugyanis szinte kizárólag ilyen típusú értékpapírokba fektetnek és ezek hozama lassan már nem fedezi a költségeiket sem, nemhogy még a befektetőiknek hozamot biztosítson.
Az IMoneyNet nevű, Westborough-ban működő elemző cég adatai szerint azoknak a pénzpiaci alapoknak, melyek kizárólag kincstárjegyekbe vagy ezekkel kapcsolatos visszavásárlási megállapodásokba fektetnek, a 7 napos átlagos hozama 0,12 százalék volt december 8-án a költségek levonása után.
Több ilyen pénzpiaci alap már le is mondott díjainak egy részéről, hogy a befektetőinek pozitív hozamot tudjon fizetni, ezt azonban nem tehetik a végtelenségig. Bill Gross, a világ legnagyobb kötvényalapjának, a 128 milliárd dollárt kezelő Pimco Total Return Fundnak a menedzsere a Bloomberg TV-nek adott interjújában egyenesen azt mondta, hogy az USA kötvénypiaca kezd "buborékjellemzőket" felvenni.
Egyes pénzpiaci alapok állítólag már ott tartanak, hogy új befektetőket nem is fogadnak. Ezzel a korábbi befektetőik pénzét védik azáltal, hogy az alapkezelő menedzsereinek nem kell újabb és újabb kötvénycsomagokat megvenniük, amelyeket már csak szinte nulla hozammal kapnának. Az alapkezelők számára tehát mindenképpen nagy a tétje a Fed december 18-án esedékes ülésének, ahol a Bloomberg által megkérdezett 72 közgazdász várakozásai félszázalékos kamatcsökkentést valószínűsítenek.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet