BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az MVM 8,6 százalékot szerzett az Émászban

A Magyar Villamos Művek Zrt. 8,6 százalékos részesedést szerzett az Émász Nyrt.-ben - jelentette be tegnap a villamos művek.

2008. december 9. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az MVM a januárban megszerzett 10,54 százalékos Elmű-pakett után folytatta terjeszkedését a magyar villamosenergia-iparban és nagyrészt az elmúlt másfél hónap alatt 8,64 százalékos részesedést vásárolt az RWE-EnBW konzorcium többségi tulajdonában álló Émász Nyrt.-ben. A bejelentésből kiderül, hogy a november 27-i (közel 95 ezer darab) és december 5-i (több mint 114 ezer darab) tőzsdenapokon a parketten megfordult szokatlanul nagy mennyiségű Émász-részvény vevője is a cég lehetett.
Tringer Ágoston, a villamos művek kommunikációs osztályvezetője a Napi kérdésére nem cáfolta, hogy az elmúlt hetek tőzsdei mozgásai összefüggésben lehetnek az MVM vásárlásaival, ugyanakkor elmondta, hogy vételeket a tőzsdén és a tőzsdén kívül is eszközöltek. Hozzátette, hogy a vásárlás illeszkedik az MVM november 7-i közgyűlésén is megerősített stratégiájába, mely szerint a villamos művek vállaljon szerepet a villamosenergia-ellátás teljes vertikumában olyan akvizíciók révén, amelyek növelik a cégcsoport értékét. Ráadásul az, hogy erre hazai terepen kerülhetett sor, a jelenlegi gazdasági környezetben kifejezetten felelős üzleti magatartást mutat az MVM részéről.
Az MVM közleménye kifejezetten kedvező befektetésként ítéli meg az Émász-vásárlást, tekintettel a hektikus tőzsdei ármozgásokra és az áramszolgáltató szektor kiemelkedően jó nyereségességére. Ugyanakkor a közlemény kiemeli azt is, hogy a befektetés sikerességére további garancia az is, hogy a két RWE-EnBW-irányítású áramszolgáltató mellett a német konzorciummal más közös befektetése is van. A Mátrai Erőműben ugyanis a konzorcium mellett az MVM 25 százalék plusz egy szavazatnyi részesedéssel rendelkezik már 1995 óta.
A többségi állami tulajdonú MVM lépése a korábbi Elmű-vásárlás fényében logikus és érthető, a társaság a mostani tőzsdei válság idején a korábbi időkhöz képest valószínűleg kifejezetten jó áron jutott hozzá Émász-pakettjéhez (az említett, szokatlanul nagy forgalmú napokon az árfolyam 21 800, illetve 20 755 forint volt, akkor megfordult a parketten az Émász közel 7 százaléka). Ráadásul az MVM valószínűleg a két áramszolgáltató jövőbeni kilátásait is jobban fel tudja mérni, mint a hazai kisbefektetők többsége, ami nem utolsó dolog akkor, amikor a cégek profitja (az Elmű idén az első kilenc hónapban 4434, az Émász pedig 3366 forint nyereséget ért el részvényenként) igen nagy mértékben függ a szabályozói környezettől. Az Émász-befektetés ugyanakkor valamivel több kérdést vet fel, mint az Elmű-pakett korábbi megszerzése, hiszen a budapesti áramszolgáltatóból már 10 százaléknál többje van az MVM-nek, amivel akár egy kiszorítást is megakadályozhatna, míg az Émász-pakett esetében ilyenről egyelőre nincs szó.

(A szerző rendelkezik Elmű- és Émász-részvényekkel)

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet