Egy brit alapkezelő első világháborús brit államkötvényeket vásárol, hogy így védhesse ki a véleménye szerint a nagy gazdasági világválság óta legnagyobb deflációs hullámot. Az úgynevezett örökjáradék-kötvények, lejárat nélküli háborús állampapírok hozama a kibocsátáskori öt százalékkal szemben 1932 óta változatlanul 3,5 százalék, miközben az Egyesült Királyságban 4,5 százalék az infláció. A 91 éve kamatozó kötvényekből a brit adósságkezelő központ adatai alapján jelenleg 1,9 milliárd dollárnyi található a befektetők tulajdonában - írja a Bloomberg.
Az összességében 500 millió dollárnyi vagyont kezelő Eclectica Asset Management társalapítója, Hugh Hendry egyébként csak saját számlájára vásárolt az igencsak illikvid állampapírokból, mivel alapkezelőként fenn kell tartania a jogot arra, hogy bármikor megváltoztassa alapja összetételét, márpedig a háborús kötvények a szélsőséges forgalomhiány folytán béklyóba kötnék a kezét. Alapja, az Eclectica egyébiránt idén - a válság ellenére - 38 százalékos hozamot tudott elérni és ezzel a Blommberg által lekövetett közel 2000 befektetési alap felső egy százalékában foglal helyet.
Hendry stratégiájában sok fantáziát lát Charles Diebel, a Nomura International európai kamatokért felelős vezető stratégája is. Úgy véli, leginkább az örökjáradék-kötvények értékelődnek fel defláció vagy tartósan alacsony infláció esetén, mivel minél hosszabb a futamidő, annál biztosabb a hozam. Márpedig ennél hosszabb futamidejű papír nyilván nem létezik.
