BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nyolcszázalékos hozam körül a magyar devizakötvények

Október 27-én a piacokon kétségkívül a pánik határozta meg a magyar devizakötvények árfolyamait. Ez azóta alábbhagyott, ám a megnövekedett kockázat azóta is látszik a másodpiaci árfolyamokon, ami jelzi, milyen nehézségekkel kell szembenéznie a magyar államnak, ha újra a piacról szeretné finanszírozni magát.

2008. november 25. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Noha a magyar részvénypiac múlt hét csütörtökön másodszor is október 27-ei mélypontja közelében járt, a devizában jegyzett magyar államkötvények másodpiacain nem uralkodott el annyira a pesszimizmus, mint október végén, amikor ott is a legnagyobb pánik regnált. Igaz, az IMF-mentőcsomag bejelentése előtti napon, amikor a hazai állampapírpiacon szinte a kereskedés teljes leállásáról szóltak a hírek, külföldön zavartalanul folyt az üzletkötés a devizában jegyzett magyar államkötvényekkel. Az októberi pánik a Bloomberg tanúsága szerint jól tükröződött a devizában jegyzett kötvényeknél is, az egyébként meglehetősen illikvid piacokon az akkori hozamok ezen kötvények - egyes esetekben - megközelítették a forintban jegyzett államkötvények mostani hozamát.
Ugyanakkor jelenleg a devizaalapú kötvények árfolyama, és nyolc százalék körüli hozama a piac némi megnyugvását tükrözi, annak ellenére, hogy a forintban jegyzett papírok hozama azóta sem csökkent jelentősen. (Igaz, októberben az állampapír-piaci beszámolók szerint a magyar piac hozamai is sokszor inkább csak fiktív hozamok voltak, vevők hiányában nem sok közük volt a valós üzletkötésekhez.)
A magyar államadósságot megtestesítő, túlnyomórészt euróban jegyzett kötvények esetében a részvényekhez hasonlóan olyan mélypontra kerültek aznap az árfolyamok, melyeket régóta nem láthattak a befektetők, még az elmúlt hetekben bekövetkezett leminősítések idején sem.
A viszonylag rövid lejáratúnak számító 2010-es magyar államkötvény - mely euróban jegyzett, és utolsó (pénteki), 93 százalékot közelítő árfolyama - 8,3 százalék körüli hozamot mutat, akkor 85 százalék közelében is járt, ami 13,5 százalékos hozamot takar. Ehhez képest a most 7,7 százalék alatti hozammal (72,4 százalékos árfolyamon) forgó, szintén euróban jegyzett, 2020. február végén lejáró eurókötvény akkori árfolyama 64,7 százalék volt - a Bloomberg árközlése szerint -, ami közel kilencszázalékos hozamot jelent.
A 2018-as eurókötvényre 11 százalékon születhetett üzlet azon a napon, miközben az elmúlt héten ugyanez a kötvény már alig több mint nyolcszázalékos hozam mellett cserélhetett gazdát az árközlések szerint.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet