November végén az értékpapírpiacokon általában felmerül a kérdés, vajon az idén lesz-e "Mikulás-rally", amikor a befektetők örülhetnek a részvényárak decemberi emelkedésének. Ezen ráadásul nem egy egy-két napos szárnyalást értenek, amit azután szinte azonnali, még nagyobb visszaesés követ, hanem olyan emelkedést, ami legalább egy-két hétig kitart és nem követi még nagyobb zuhanás. A Napi részvénypiaci elemzők véleményét kérdezte arról, vajon a mostani helyzetben látnak-e lehetőséget arra, hogy az idei Mikulás hasonló rallyval ajándékozza meg a magyar részvényeseket.
Kuti Ákos, a Cashline elemzője szerint pontosan azért lehet esély a piacok ilyen típusú felpattanására, mert ez egyelőre csak néhány elemzői kommentárban említődött meg, és szó sincs arról, hogy a piacon kialakult volna egy ilyen típusú általános várakozás. Véleménye szerint az elmúlt időszakban a piacok akkora sokkon mentek keresztül, hogy azok a befektetők, akik pánikra hajlamosak, már mind megszabadultak vételi pozícióiktól, sőt a piacon jelentős az élő "short" állomány. Ez pedig azt jelenti, hogy igenis van lehetőség a piacok általános felpattanására akár még az idén, és könnyen lehet, hogy ezzel meg sem kell várni a Mikulást. Ráadásul szerinte ez akár egy hosszabb távú folyamat is lehet. Többé-kevésbé hasonló véleményen van Sarkadi Szabó Kornél - szintén a Cashline elemzője -, aki az eladási pozíciók zárása mellett az amerikai állampapírpiac túlvettségére hívta fel a figyelmet. Mivel az amerikai állampapír-piaci hozamok már igen alacsonyak, nagy az esélye annak, hogy a pénz ilyen ütemű dollárba menekülése akár rövid időn belül megáll, sőt némi visszaáramlás is megfigyelhető lesz a kockázatosabb piacokra. Ez pedig az eddigi dollárerősödési folyamat megtorpanását, sőt talán visszafordulását is hozhatja, ami egyértelműen jó hatással lehet a hazai piacra is. Itthon szintén jó irányba tett lépésként értékelte az MNB kamatdöntését, ami különösen azért lehet szerinte pozitív hatású, mert ez egy piacmegelőző és nem piackövető lépés volt, a szereplők nem számítottak rá.
Herczenik Ákos, a Raiffeisen elemzője szerint a magyar Mikulás-rallynak csak akkor van esélye, ha párosul egy nemzetközi rallyval, amire jó esély lehet. A kérdés csak az, hogy honnan indul, hiszen az elmúlt hetekben az amerikai piacok több olyan mélypontot is áttörtek, aminek következtében gyakorlatilag egy szinttel mélyebben maradnak egy esetleges emelkedés esetén is. Így szerinte bár az S&P-500 index nyugodtan visszatesztelheti a 850 pontos határt, ez még nem lenne igazi emelkedés. Arra akkor lenne esély, ha ezt át is tudná törni, mivel így szabad lenne az út akár a 950-1000 pontos határig. Szerinte is van tehát esély a Mikulás-rallyra, ami akár a következő egy-két hétben beköszönthet, ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy ez még nem a medvepiac vége.
Miró József, az Erste stratégája is alapvetően optimistának mutatkozott. Szerinte a piacok mindegyikére olyan túladottság jellemző és közben még mindig olyan sok a pénz (annak ellenére, hogy milyen óriási összegek tűntek el szinte teljesen az elmúlt hónapokban a világon), hogy megérett egy igazán komolyabb korrekció a piacon. A világban lassan megszűnik a banki hitelezés leállása miatti félelem, itthon pedig a jegybanki kamatdöntés mutat jó irányt, még akkor is, ha közvetlen hatása a hitelezésre egyelőre minimális. Mindez együtt szerinte akár nem is csak egy Mikulás-rallyt, hanem hosszabb távon mérhető korrekciót is hozhat a romjaikban heverő piacokra.
