BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Előbb is elkezdhetik kifizetni az ingatlanalapokat

2008. november 10. hétfő, 23:09

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az ingatlanalapok forgalmazása felfüggeszté­sének fő oka a felügyelet álláspontja szerint az informálatlanság, ezt kiküszöbölendő határozott a forgalmazás 10 napos felfüggesztése mellett, hogy a szolgáltatóknak módjuk legyen informálni a befektetőket - mondta el Farkas István, a PSZÁF elnöke a Bamosszal közösen tartott sajtótájékoztatón. A határozat célja, hogy az alapkezelők módosítsák a befektetési szabályzatukat, befektetői tájékoztatásuk legyen egységes, valamint tegyék világossá, hogy a befektetési jegyek beváltása után az elszámolás és kifizetés nem feltétlenül hajtható végre a többi befektetési eszközöknél hasonló gyorsasággal. Akik eleget tesznek tájékoztatási kötelezettségüknek, azok a legfeljebb 10 napos felfüggesztés lejárta előtt újraindíthatják a befektetési jegyek forgalmazását.
Ma a piaci szabvány szerint alapesetben 3 napon belül történik az elszámolás, ilyen rövid idő alatt azonban az ingatlanokat lehetetlen eladni. A cél az, hogy a tőkepiaci törvényben meglevő szabály értelmében 90 nap legyen a fizetési határidő mindenütt. Az legyen tehát a kivétel, ha a szolgáltató ezt gyorsabban teljesíti. Látszatra így nem változik semmi, a befektető viszont a kezdettől tudja majd, hogy csak hosszabb idő múlva várható az elszámolás. A legfőbb cél pedig az ingatlanok kényszerlikvidálásának elkerülése, az ugyanis katasztrofális hatással lehetne a már így is eléggé fagyos ingatlanpiacra.
Az ilyen típusú felfüggesztés a nemzetközi piacokon nem egyedülálló, bár nálunk ez volt az első eset.
Németországban jelenleg is fel van függesztve a forgalmazás - hívta fel a figyelmet Szalai Sándor, a Bamosz elnöke. A jelentős pénzkivonás következtében a portfóliókon belül emelkedni kezdett a csak nehezen és lassan pénzzé tehető ingatlanok hányada, míg a likvid eszközöké csökkent, nehéz helyzetbe hozva az alapkezelőket. A jelenség nem egyedülálló, volt ugyanis egy másik alaptípus is, ahol 100 milliárdos nagyságrendű volt az elmúlt időszakban a tőkekivonás. Az alapkezelők egyébként a felfüggesztés ideje alatt is folyamatosan, naponta számítják majd a nettó eszközértéket.
Az ingatlanalapok nehéz helyzetének orvoslására a napokban több javaslat is felmerült, köztük az alapok zárt végűvé alakítása, speciális társaságként való működtetése (REIT). Veres János pénzügyminiszter hétfőn az országgyűlés elé terjesztett törvényjavaslatának egyik pontja az első lehetőséget könnyítené meg, a javaslat szövege értelmében ugyanis lehetővé teszi a nyílt végű ingatlanalapok zárt végűvé alakítását. Ezenfelül az alapkezelő kérelmére a PSZÁF legfeljebb száznyolcvan napra felfüggeszthetné a befektetési jegyek visszaváltását, ha azt a befektetők érdekeinek védelme szükségessé teszi. Utóbbi kapcsán Farkas elmondta, eddig egyik alapkezelő sem jelezte, hogy a törvény hatálybalépése esetén élne a felfüggesztési kérelemmel.
Az ingatlanalapok közül egyébként lapunk számításai szerint a Raiffeisen Alapkezelő, illetve az Európa szorulhatott meg leginkább. A Raiffeisen Bank közleménye szerint a visszaváltási hullám ingatlanalapja esetében is "ellehetetlenítette a további visszaváltások azonnali teljesítését". A bankcsoport minden lehetséges intézkedést megtesz annak érdekében, hogy ügyfelei mielőbb befektetésükhöz jussanak, addig is szándékában áll olyan hitelkonstrukciót felajánlani, amely kielégíti a befektetők likviditási igényeit erre az időszakra. Lombardhitelt a hétvégén már az Erste is felajánlott a befektetőknek, a Macrogamma Alapkezelő pedig szintén közleményben nyugtatta meg őket arról, hogy alapjainak gazdálkodása zavartalan.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet