BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Állami segítség az Erstének

2008. október 30. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Rendkívüli tételek nélkül 30 százalékos profitcsökkenéssel és az osztrák állam 2,7 milliárd eurós segítségének hírével örvendeztette meg az Erste Group Bank AG a befektetőket - tudósított a Bloomberg. Az osztrák állami segítség egy 8 százalékos éves kamatozású speciális tőkejuttatás formájában valósul meg, amelyet a banknak legkorábban öt év után kell visszafizetnie. Az állam ezért sem részvényeket, sem más értékpapírt nem kap, a juttatás azonban növeli a bank tőkemegfelelési mutatóját (a korábbi 7-ről 10 százalék fölé). "Az osztrák állam részvétele további likviditást jelent az osztrák gazdaság számára, mivel az állammal egyetértve az Erste-csoport - együtt a takarékszövetkezetekkel - további 3 milliárd euró hitelt biztosít az osztrák lakossági és vállalati ügyfeleknek" - mondta el Andreas Treichl vezérigazgató a juttatással kapcsolatban.
Az Erste a negyedévet egyébként 225,1 millió eurós profittal zárta, ehhez járult még a Vienna Insurance Group eladásából származó, valamivel több mint 600 millió eurós rendkívüli tétel. A társaság éves szinten 15 százalékkal javuló eredményt vár az idei évtől és Treichl szerint a működési eredményén alapuló osztalékot is fog fizetni. A következő negyedévet azonban várhatóan terheli még egy mintegy 300 milliós izlandi veszteségleírás is, és a nehezedő körülményeket mutatja, hogy a bank rossz hiteleire képzett céltartalék is duplájára, 218 millió euróra nőtt a harmadik negyedévre.
Az Erste állami tőkejuttatását a befektetők közel 12 százalékos árfolyam-emelkedéssel jutalmazták (20,58 euró), de "járható útnak" nevezte ezt a Raiffeisen Zentralbank (a Magyarországon is működő Raiffeisen International anyavállalata) képviselője is. A Raiffeisennek még nem jelent meg a gyorsjelentése, így nem tudni, hogy hasonló tőkejuttatásban részesül-e (tőkemegfelelési mutatója 6,3 volt az első félévben, a cél év végére a 7-es mutató), a bank egyébként izlandi veszteségeit még nem tárta fel, de azt lehet tudni róla, hogy a Lehman Brothers első hitelezői sorban álló kötvényein maximálisan 252 millió eurót veszíthetnek el. A tegnapi nap után sokak szerint biztosra vehető ez is, annak ellenére, hogy a Raiffeisennél egyébként is folyik egy tőkeemelés. Ezek után könnyen lehet, hogy rövid időn belül az OTP lesz az egyetlen bank a régióban, amelynek állami pénz nélkül kell versenyeznie a piacon az ügyfelekért. Az OTP tőkemegfelelési mutatója így is 10 százalék felett van.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet