Kicsit sem pesszimista a kelet-közép-európai térség - és egyben Magyarország - piacaival kapcsolatban Ralph Luther, a hamburgi Berenberg Bank régiós alapokat kezelő szakembere. Úgy véli, a román és magyar piac brutális tőzsdei visszaeséseit a pánik uralta befektetői hangulat tüzeli, az egyes vállalatok eredménymutatói azt semmiképp sem indokolják. A régiós papírok P/E (árfolyam-nyereség arány) mutatói mindenesetre igen csábító szintre estek vissza, a magyar piacon az átlag jelenleg 9, a románon 10 körül van, a sorból csupán Horvátország lóg ki 14-es arányával, amely a jelenlegi térségbeli árszintekhez képest kirívóan magas. Az egyes iparágakban várhatók ugyan további kisebb kiigazítások az eredménymutatók terén, de az értékelések alapvetően a vásárlás szempontjából igen kedvező szintekre estek vissza. A magyar piacról szólva Luther elmondta, az OTP részvényeinek ilyen fokú megtépázása nevetséges és köze sincs a fundamentumokhoz, ezért azokat egyértelműen vételre érdemesnek tartja. A bankpapíron kívül még a Molban bízik hosszabb távon, illetve az alapján keresztül az érdekeltségébe tartozó Pannergyben lát fantáziát, mivel az energetikai cégnek nincsenek veszteségei és igen kedvező növekedési potenciállal kecsegtet.
Luther úgy véli, a térség tőzsdéi az év hátralévő részében valamelyest felpattanhatnak, jövőre azonban, a kedélyek megnyugvásával akár komoly erősödés is elképzelhető. Régiós alapjaiknál egyébként - masszív vásárlások helyett - most csak kisebb módosításokra van lehetőség, ugyanis a teljes vagyonuk részvényekben van már. Az is igaz azonban, hogy az elmúlt fél évben ügyfeleik folyamatosan vonták ki tőkéjüket, és bizalmatlanságukat, illetve óvatosságukat jól jelzi, hogy szinte már csak AAA minősítésű állampapírokba fektetnek. A forint Luther szerint egyes intézményi befektetők és hedge fundok kötései folytán év végéig elérheti akár a 295-300 forintos eurószintet is, az MNB azonban minden rendelkezésére álló eszközt latba vet majd, hogy a hazai deviza árfolyama ne omoljon össze és tavaszra visszatérhessen a kurzus a 250-260 forintos szintre.
A külföldi alapkezelők közül a térségről - ezen belül is Magyarországról - Pascal Curtet-nek, a svájci Vontobel-csoport Central and Eastern European Equity alapkezelőjének volt a leglesújtóbb véleménye. Az alapot idén júniusban átvevő szakember elsősorban Oroszországot, Törökországot, illetve kiemelten a cseh áramszolgáltató CEZ-t preferálja, és az elmúlt években nem volt túlzottan elragadtatva a magyar tőzsdétől. Úgy véli, hazánk piaca kicsi és illikvid, nincsenek érdekes bevezetett cégei, illetve a multinacionális vállalatok úgyis felvásárolták már a teljes ipart. Az EU-csatlakozással a felzárkózási elem kikerült a növekedést elősegítő tényezők sorából, ráadásul a belpolitikai csatározások, az igen gyenge makrogazdasági mutatók, valamint a lassú növekedés következtében igen kicsi a potenciál a magyar piacban. Ettől függetlenül a részvények most valóban alulértékeltek, és az alap néhány részvény - így például a Mol - esetében talán megfontolja a vásárlást. A forintról szólva elmondta, hogy Magyarország EU-tagként mindenképpen számíthat támogatásra az uniótól, és az MNB is nyilván mindent elkövet, hogy megelőzze a deviza árfolyamának összeomlását. Curtet egyébiránt úgy véli, hogy a nagy visszaesések után a tőzsdék már igen közel lehetnek mélypontjukhoz, a válság elcsitulásával pedig jelentős felívelés elé nézhet a térség. Erre elsősorban a nagy piaci kapitalizációval rendelkező orosz és török vállalatoknál számít, már amennyiben a világ kormányzatainak és jegybankjainak sikerül a nemzetközi pénzügyi válságot kezelniük. Mindazonáltal Curtet szerint ha a New York-i tőzsdék nem térnek magukhoz, a többi piac sem fog egyhamar magára találni.
A legóvatosabb hozzáállást a londoni Jupiter Asset Management alapkezelője képviseli. Ők ugyanis jelenleg csupán az orosz, a lengyel és a cseh piacon érdekeltek. A térség többi országában a jelentős fizetésimérleg-hiány, illetve ennek a helyi devizákra gyakorolt hatása kezd aggasztóvá válni - válaszolta megkeresésünkre Elena Shaftan, a Jupiter Emerging European Opportunities Fund kezelője.
A jelenlegi nagy visszaesések és fokozott volatilitás remek alkalmat ad a nagy felpattanási lehetőséggel kecsegtető régiós értékpapírok vásárlására - mondta lapunknak Robert Procopé, a Magna Eastern European Fundot kezelő csapat egyik tagja. Noha magyar részvényeket jelenleg nem vásárolnak, ettől függetlenül - ha alulsúlyozottan is - rendelkeznek a BÉT-re bevezetett papírokkal, és globális letéti jegyeken keresztül is érdekeltek a magyar piacon. Hozzátette, hogy továbbra is bíznak a közép- és kelet-európai piacok növekedési képességében, valamint hisznek abban, hogy a jelenlegi nyomott árszintek mögött jelentős értékteremtő erő bújik meg. Más kérdés, hogy ez a rejtett képesség a többi piaci szereplőnek is feltűnik-e a közeljövőben - a tőzsdék újbóli felívelése ugyanis ennek lehet függvénye.
