Kedden volt a határideje a Lehman Brothers tartozásaira kibocsátott cds-ek elszámolásának, és piaci pletykák szerint a nagy bankházak rengeteg pénzt halmoztak fel, hogy fedezni tudják az eszközökön képződött 91 százalékos veszteségeiket - írja a Reuters. Egyes elemzők hétfőn még a dollár erősödését is részben annak tulajdonították, hogy a biztosítások elszámolásának kifizetésére egyes bankok masszív dollárvásárlásba kezdtek. Szakértők azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy a félelmek túlzóak voltak, egyébként is a bankok csak a következő gyorsjelentésükben teszik közzé veszteségeiket.
A félelmek elsősorban abból eredtek, hogy a szabályozás hiányában senki nem tudja, hogy 100 milliárdnyi adósság ki nem fizetése mekkora kötelezettségeket keletkeztet az összesen 54 600 milliárd dolláros cds-piacon a Lehmanra cds-t kibocsátó intézményeknek. A becslések korábban 100 és 400 milliárd dollár közötti összegről szóltak. A tőzsdén kívüli kereskedés (OTC) zömének klíringjét végző Depository Trust and Clearing Corporation szerint azonban ebben a hónapban csupán hatmilliárd dollár cserél majd gazdát. Ennek oka, hogy a piac nagy szereplői vettek is és el is adtak a hitelbiztosítási eszközökből. Ennek következtében nyertek is, vesztettek is a Lehman bedőlésén, így a fedezeti ügyletek, illetve a folyamatosan átértékelt kötvényeken már leírt veszteségek jórészt kioltották egymást adott cégen belül is, nettósítva nem olyan jelentősek, mint korábban vélték.
