BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Korlátozzák a deviza-swapot Oroszországban

A rubel 1999 óta a legnagyobb mértékben erősödött a dollárral szemben, miután az orosz jegybank korlátozta a devizaesésre spekulálók egyik legfőbb eszközét.

2008. október 20. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az orosz jegybank még október 17-én jelentette be, hogy csökkententi a brókercégek számára hozzáférhető, deviza-csereügyletre felhasználható pénzmennyiséget - írja a Bloomberg. A deviza-swap valamely pénzügyi instrumentum cseréjére vonatkozó olyan összetett megállapodás, amely egy azonnali és egy határidős adásvételi ügyletből tevődik össze és általában jövőbeli pénzáramlások cseréjét vonja maga után. A gyakorlatban ez úgy zajlott, hogy a befektetők meglévő dollárpozícióik ellenében tudtak rubelt kölcsön kérni, valós pénzmozgás nélkül. A lépéssel elsősorban a shortolókra, azaz az árfolyamesésre játszókra próbálnak nyomást gyakorolni, hogy az árfolyam átfordulása miatt pozícióik lezárásával tovább íveljen felfelé a rubel árfolyamgörbéje a dollárral szemben - véli Vlagyimir Tihomirov, az UralSib Financial Corp. vezető közgazdásza.
A lépés bejelentését követően hétfőn napközben a rubel 1999 májusa óta a legnagyobb mértékben, 1,8 százalékkal erősödött a dollárral szemben. A Bank Rosziji egyik eltökélt célja a rubelnek a jegybank által meghatározott, dollárból és euróból álló devizakosárral szembeni árfolyamsávban tartása, amelyben az amerikai deviza 0,55, míg a közös európai pénznem 0,45 százalékos súlyozással szerepel.
A jegybank minden reggel külön bejelenti majd az aznapi devizaswap-ügyletek felső határértékét, amely az intézkedés első napján, azaz hétfőn 50 milliárd rubelt tett ki. A rubel gyengülését egyébként a Citigrouptól kezdve a Goldman Sachsen át a BNP Paribas-ig számos nagy bankház prognosztizálta az előző hetekben, elsősorban az energiahordozók árfolyamzuhanása következtében. Az orosz jegybank augusztus elseje óta már mintegy 27 milliárd dollárt adott el tartalékaiból, hogy megakadályozza a rubel devizakosárral szembeni, az árfolyamsáv gyengébb szélének tartott 30,40-es szint alá gyengülését.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet