Fontos megállapodást kötött a Magyar Nemzeti Bank az elsődleges állampapír-forgalmazókkal azok piaci szerepvállalásáról, aminek célja, hogy az állampapírpiac zavartalan működését és megfelelő likviditását biztosítsák. (Az eddigi, az ÁKK által alakított másodlagos piaci árjegyzői rendszer körülbelül egy hete akadozik, illetve napokig gyakorlatilag nem működött.) Az elsődleges forgalmazók folyamatos árjegyzés vállalásával a hozamok volatilitását kívánják csökkenteni és a piac transzparenciáját növelni, ezenkívül "a felek a keresleti oldalának erősítésével támogatják, az MNB pedig... új hiteloldali instrumentumok bevezetésével mozdítja elő az állampapírpiac keresleti és kínálati oldalának egyensúlyát" - írja a jegybank közleménye.
Mától az elsődleges forgalmazók árat jegyeznek valamennyi 90 napnál hosszabb hátralévő futamidejű állampapírra, minimum 100 millió forint névértékre, éven belüli lejáratú papírok esetén maximum 50 bázispontos hozammarzzsal, éven túliaknál pedig maximum 30 bázispontossal. Ezenkívül a forgalmazók növelik a tulajdonukban lévő állampapír-állományukat, sőt a közlemény szövegéből az olvasható ki, hogy esetleg az MNB is. Az MNB állampapír-vásárlási aukciókat is meghirdet számukra. A működésképtelenné vált korábbi árjegyzési rendszer szigorúbb kötelezettségeket írt elő a forgalmazók számára.
A likviditás javítására az MNB bevezet két új hiteloldali eszközt, egy kéthetes futamidejű, fix kamatú, heti egyszeri fedezett hiteltendert, korlátlan mennyiség mellett, és egy hat hónapos, változó kamatozású hiteltendert, előre meghirdetett mennyiséggel. A megállapodás december 31-ig lesz érvényben, akkor a piaci viszonyok függvényében újraértékelik. A piacon a lépések után egyelőre nem látszottak a konszolidálódás jelei, a referenciahozamok többsége ismét 20-60 bázisponttal emelkedett és az euró árfolyama is felfelé tartott a délután folyamán.
