Szinte soha nem látott mértékben váltak optimistává az amerikai vállalatvezetők, a bennfentes részvényvásárlások aránya ugyanis rekordszintre ugrott a Wall Streeten az eladásaikhoz képest. A Wickers Weeky Insider Report múlt heti összesítése szerint 0,59-re csökkent a bennfentes részvényeladások aránya a vételekhez képest, sőt, a New York Stock Exchange-en és az AMEX-en jegyzett cégek körében 0,37-ig zuhant a mutató, azaz minden harmadik bennfentes vételre jutott csak egy-egy eladás. Ez a mérőszám egyensúlyi helyzetben 2 körül szokott tartózkodni, a részvényopciós és egyéb menedzsmentösztönző programok miatt ugyanis a bennfentes eladások általában a vételek duplájára szoktak rúgni. Még extrém helyzetekben sem öltött ilyen méreteket a bennfentes vételek aránya az utóbbi évtizedben, mint történt a múlt héten - írja a marketwatch.com. A múlt heti csúcs ráadásul nem a bennfentes eladások visszafogásából, hanem a vételek drasztikus növekedéséből származott. Tavaly a részvénypiac csúcsán az eladások a vételek négyszeresére rúgtak.
Az elemzés szerint a bennfentes vételek azt mutatják, hogy a mostani zuhanással kialakult értékeltségi szinteken a vállalati bennfentesek - akik cégük helyzetét belülről ismerik - immár tömegesen gondolják azt, hogy irracionális szintre érkezett vállalatuk részvényeinek árfolyama. Ugyanakkor a statisztikák szerint nem mindig ők bizonyultak a legjobb barométernek: általában a piac előtt járnak, sokszor megesik, hogy a vételeik által jelzett kedvező folyamatok csak hónapokkal, sőt akár egy évvel később jelentkeznek az adott vállalat részvényének árfolyamában.
