BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tizenegy éves csúcson a kukorica

2008. január 2. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kukorica márciusi határidős jegyzése szerdán 1996 júniusa óta nem látott csúcsra, 6,5 centtel, illetve 1,4 százalékkal, bushelenként (36,35 liter) 4,62 dollárra szökött föl napközben. A Bloomberg szerint ezt az váltotta ki, hogy a kínai kormány az élelmiszerárak novemberi 18,2 százalékos emelkedése nyomán kedden ötszázalékos adót vetett ki az említett termény, valamint a rizs és a szójabab kivitelére, továbbá húszszázalékos illetéket rótt ki a búza külföldi értékesítésére is. (Emellett azonban 34 396 tonna gabonát értékesített a raktárakból, ezért az árak később kissé visszaestek.)
A hírügynökség által megkérdezett kereskedők szerint a jelek arra mutatnak, hogy a kukorica, a búza és a szója piacán idén folytatódik az áremelkedés. Ennek oka, hogy Kína és India növeli az élelmiszerekre szóló megrendeléseit, ezenkívül Európában és Amerikában a bioüzemanyagok növelik a keresletet. Egy prognózis szerint a kukorica bushelenkénti átlagára a 2007-es évi 3,8075 dollárról 2008-ban 5,30-5,50 dollárra növekedhet, a búzáé pedig 6,5875 dollárról tíz dollárra. A prognózist alátámasztja, hogy Japán, a világ legnagyobb gabonaimportőre egy lapértesülés szerint növelni szándékozza vésztartalékait búzából, kukoricából és szójából, mert a világpiaci árak szárnyalása közepette is gondoskodni kíván a biztos ellátásról. Növelhetik a keresletet a dél-koreai vásárlások is.
Tavaly a kukorica ára 17 százalékkal nőtt, a szójabab 78 százalékkal drágult, a búza határidős jegyzései pedig 77 százalékkal lendültek fel.

Arató János
Arató János

Ez is érdekelhet