A kormány semmiképpen sem akarja korlátozni a tőke szabad áramlását - jelentette ki Kóka. Mint ismert, az EB szerint a stratégiai érdekű cégek külföldi felvásárlását szabályozó törvény nem egyeztethető össze az uniós joggal, ezért eljárást indított Magyarország ellen. Értesüléseink szerint informális uniós források jelezték a kormánynak, hogy nehezen védhető az állítás, amely szerint a Mol felvásárlásának megakadályozása stratégiai érdek lenne, hiszen a cég fő tevékenysége kereskedelmi jellegű.
Kevéssé állja meg helyét a másik magyar érvelés is, miszerint az OMV részleges állami tulajdonlása problémákat vet fel: uniós szempontból az állami tulajdon és a magántulajdon között nincs különbség, az előbbi nem kevésbé szorul védelemre, mint az utóbbi.
Kóka tárgyalt Andris Piebalgsszal, az EB energiapolitikáért felelős tagjával, akit tájékoztatott a kaukázusi és törökországi útjáról. Egyetértettek abban, hogy az energiaellátás biztonsága érekében az EU-nak szüksége van a Nabucco projektre (a Kaszpi-tenger környékéről az EU-ba tartó gázvezeték megépítésére), ez azonban aligha lesz elegendő arra, hogy kielégítse az EU növekvő energiaszükségletét.
Kóka becslése szerint az EU-nak a következő 25 évben a jelenlegi évi 500 milliárd köbméter gáznál legalább 100 milliárddal többre lesz szüksége, és ennek a Nabucco legfeljebb a harmadát elégítheti ki, ezért az orosz forrás továbbra is kulcsszerepet tölt be az uniós szállításokban. A magyar kormány támogatja az európai energetikai ügynökség létrehozását és hivatalosan is benyújtja igényét, hogy annak székhelye Magyarország legyen. Ezt az ország közép-európai elhelyezkedésével, valamint az orosz határok közelségével indokolja.
