BUX 138835.76 -0,47 %
OTP 44810 -0,24 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kóka szerint lehetséges a lex Mol finomhangolása

Kóka János gazdasági miniszter szerint a kormány kész a lex Molként elhíresült törvény "finomhangolására". A gazdasági miniszter elmondta, hogy most készül az EB kérdéseire szóló válasz, és ha az egyeztetések során kiderül, hogy a törvény az uniós jogba ütközik, akkor Magyarország kész a korrekciókra.

2007. november 29. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormány semmiképpen sem akarja korlátozni a tőke szabad áramlását - jelentette ki Kóka. Mint ismert, az EB szerint a stratégiai érdekű cégek külföldi felvásárlását szabályozó törvény nem egyeztethető össze az uniós joggal, ezért eljárást indított Magyarország ellen. Értesüléseink szerint informális uniós források jelezték a kormánynak, hogy nehezen védhető az állítás, amely szerint a Mol felvásárlásának megakadályozása stratégiai érdek lenne, hiszen a cég fő tevékenysége kereskedelmi jellegű.
Kevéssé állja meg helyét a másik magyar érvelés is, miszerint az OMV részleges állami tulajdonlása problémákat vet fel: uniós szempontból az állami tulajdon és a magántulajdon között nincs különbség, az előbbi nem kevésbé szorul védelemre, mint az utóbbi.
Kóka tárgyalt Andris Piebalgsszal, az EB energiapolitikáért felelős tagjával, akit tájékoztatott a kaukázusi és törökországi útjáról. Egyetértettek abban, hogy az energiaellátás biztonsága érekében az EU-nak szüksége van a Nabucco projektre (a Kaszpi-tenger környékéről az EU-ba tartó gázvezeték megépítésére), ez azonban aligha lesz elegendő arra, hogy kielégítse az EU növekvő energiaszükségletét.
Kóka becslése szerint az EU-nak a következő 25 évben a jelenlegi évi 500 milliárd köbméter gáznál legalább 100 milliárddal többre lesz szüksége, és ennek a Nabucco legfeljebb a harmadát elégítheti ki, ezért az orosz forrás továbbra is kulcsszerepet tölt be az uniós szállításokban. A magyar kormány támogatja az európai energetikai ügynökség létrehozását és hivatalosan is benyújtja igényét, hogy annak székhelye Magyarország legyen. Ezt az ország közép-európai elhelyezkedésével, valamint az orosz határok közelségével indokolja.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet