BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mi egyelőre csak egy víziót adunk el

2007. november 22. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A tervek szerint a Genesis Energy 4-5 éven belül 1 GW termelési kapacitással rendelkező napelemgyártó konszernként működik majd, 1,5 milliárd eurós árbevétellel, ami komoly vállalati méret Magyarországon. Az üzleti logika szerint mindezt a majdani árfolyam is bizonyosan tükrözni fogja - mondja Rényi Gábor.
- A Genesis Energy jelenleg mintegy 100 millió euró értékben szeretne tőkét bevonni. Hogy áll a befektetőkeresés?
- Folyamatosan tárgyalunk potenciális befektetőkkel, azonban szeretném hangsúlyozni, hogy a Genesis esetében nem a hagyományos értelemben vett tőkebevonásról van szó. A tervezett kibocsátás az angolszász piacokon ismert "concept IPO"-ra hasonlít, amire Magyarországon tudomásom szerint még nem volt példa. A cégünk megítélését még nem segítik fundamentális információk, még nincsen termelés, csupán egy jól kidolgozott, részletes műszaki, gazdasági és piaci terv. A befektetőnek azt a víziót kell megértenie, amelynek alapja a menedzsment elképzelése egy látványosan fejlődő iparágba történő invesztícióról.
A nyilvánosság elé azonban csak akkor tudunk lépni, ha a befektetők keresése a végső szakaszba ér. A tárgyalások értelemszerűen addig nem kommunikálhatóak, amíg legalább szándéknyilatkozat nem születik. Hiszünk abban, hogy a piac rendkívül ígéretes, a technológia modern, a kiválasztott helyszínek jók, a kormányok mindenütt adókedvezménnyel és vissza nem térítendő szubvencióval támogatják a beruházást, és a menedzsment kiváló, de erről másokat is meg kell tudni győzni.
- Mégis milyen befektetőre vár a társaság?
- A kidolgozott koncepciónk jelentős pénzbefektetést igényel, ekkora méretű tőkét pedig elsősorban külföldi befektetési alapok és stratégiai befektetők tudnak biztosítani. Éppen ezért nem itthon kezdtük el a befektetők keresését. Elsősorban kockázati tőkebefektetők jöhetnek számításba, ugyanakkor nem a klasszikus értelemben vett üzleti angyalokra számítunk, ugyanis nem csupán tervekkel rendelkezünk, hanem konkrét lépések is történtek, aláírt szerződésekkel, szándéknyilatkozatokkal rendelkezünk, vannak kiválasztott ingatlanok, a tervek és a know-how készen áll. Német mérnökeink irányítása alatt például olyan csapat dolgozik, amely a 90-es években az IBM-nél több tucat félvezetőgyár teljes hatékonysági átalakítását végezte el technikai és gazdasági értelemben, mintegy 2,5 milliárd dollár eredményt elérve az IBM részére.
A befektetőknek mindezeket el kell ismerniük és el is kell velük ismertetni a kibocsátási árfolyamban is. A célunk minél több befektetővel megismertetni elképzeléseinket, mert ez fogja jelenteni a későbbi likviditást is, de a tőkebevonást nagyon nem mindegy, hogy milyen áron akarjuk megvalósítani. Volt már olyan konkrét ajánlat, amelyet azért utasítottunk el, mert az árfolyam nem tükrözte volna a cég jelenlegi értékét. Nem hagyjuk magunkat siettetni, a kockázati tőkebevonás egy érettebb szakaszában vagyunk.
- Milyen sikerrel zajlanak ezek a tárgyalások?
- A legutóbbi, október eleji nyugat-európai, amerikai és távol-keleti road-show igen sikeres volt, sok olyan befektetővel tárgyaltunk, akiket érdekel a projekt. Nem lehetünk olyan naivak, hogy ezek a tárgyalások egy-két hónap alatt sikeresen befejeződjenek, különösen a mai tőzsdei hangulatban. Elképzeléseink szerint ráadásul egyelőre egy-két nagyobb partner segítségével szeretnénk megteremteni azt a forrást, amely a napelemgyárak felépítésének elindításához kell. A mostani befektetőkeresés során sok olyan céggel is tárgyalunk, amelyek csak egy későbbi szakaszban fognak majd befektetni a társaságba, mert egyelőre túl kockázatosnak tartják a befektetést.
- Hazai befektetési alapokat korábban ezért is nem kerestek meg?
- Igen, egyelőre olyan szakaszban vagyunk, amely a hazai befektetési alapok számára nem vonzó. A hazai alapkezelők nem fogják vagyonuk jelentős részét ilyen, az átlagosnál valóban kockázatosabb és kevésbé likvid részvénybe fektetni, szabályaik nem teszik lehetővé azt sem, hogy jelentős mértékben tulajdonosi részt vállaljanak. Természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy jelzésértékű lenne és a vállalat hitelképességének is jót tenne, ha ilyen tulajdonosai is lennének. Egyelőre ennek a folyamatnak az elején vagyunk, amelynek során a hazai alapkezelők előtt is bemutatkozunk, már voltak személyes találkozók. Aktív kapcsolatra törekszünk a hazai elemzőkkel is, november végére több mint fél tucat elemzőnek prezentáljuk elképzeléseinket. Ezek a kapcsolatok majd hasznosak lesznek, ha megtaláljuk azokat a kockázati befektetőket, akik a folytatáshoz szükséges tőke jelentős részét biztosítják.
- A legutóbbi, augusztusi tőkeemelés 2800 forinton történt, ezúttal milyen árszinten képzelik el a tőkebevonást?
- Fő tulajdonosunk, a Genesis Investment Fund 11,40 eurón, 2800 forinton jegyzett le 1,2 millió darab részvényt, így értelemszerűen nem szeretne olyan újabb tőkebevonást, amely ezen érték alatt történne. Különösen hogy az igazgatóság által korábban javasolt árfolyamot nem hasraütés alapján találták ki. A jelenleg tőzsdén lévő és termelő konkurenseink részvényei 25-40 közötti P/E-vel forognak. A menedzsment szerint a 2010-ben várható első évi nyereség alapján a 2800 forint 2,5 P/E értéket jelent, tehát középtávon még az alsó értékkel becsülve is eléggé attraktív, tízszeres megtérülést hozhat. Erről kell meggyőzni tehát a befektetőket. Alacsonyabb áron egyelőre nem tudunk elképzelni tőkebevonást, hiszen az nem tükrözné a cég reális értékét. A fő tulajdonos, az igazgatóság és a menedzsment feladata, hogy minderről meggyőzze a potenciális érdeklődőket.
- A tőzsdei kurzus jelenleg jóval ezalatt áll.
- A jelenlegi gazdasági környezetben az általános globális tőkepiaci hangulat megnehezíti a befektetőkeresést. Ráadásul az sem segít, hogy spekulánsok kedvencévé vált a papír. Kis túlzással a Budapesti Értéktőzsdén néhány piaci szereplő által néhány darabos kötésekkel jelentős árfolyam-változtatásra késztethető a Genesis kurzusa. Ez egyértelműen kárt okoz a jelenlegi, hosszú távon gondolkodó befektetőknek. Szerencsére az ilyen spekulánsok mellett egyre jelentősebb az a réteg, amely komoly perspektívát lát a papírban. Ismerek már olyan, nem formálisan összetartozó hazai és külföldi kisbefektetői csoportokat is, amelyek együttesen több százezer darabos részvénycsomaggal rendelkeznek. Ők nem akarják a rövid távú érdekeknek kitenni az árfolyam befolyásolását. Sajnos az ilyen mozgások jelentősen lelassítják a tárgyalásokat, hiszen magyarázkodni kell, miért mozog néhány millió forintos forgalom mellett ilyen hektikusan a jegyzés.
- Mégis mikor lehet számítani újabb kibocsátásra? Befektetői fórumokon már októberre várták az erről szóló tájékoztatást.
- A szeptemberi közgyűlésen a tőkeemelésre való felhatalmazást egy évre kaptuk, így 5 alkalommal összesen 5 millió részvényt bocsáthatunk ki. Az félreértés lehetett, hogy a közgyűlés után egy hónappal mi már tőkét emelünk, ha ilyen lett volna, már akkor bejelentettük volna. Aki augusztusban bízott bennünk, az most még jobban bízhat, a korábbi várakozásoknál jóval kedvezőbbek a kilátások a napelemek eladására és felhasználására vonatkozóan. Számos más piaci szereplő jelentett be komoly beruházásokat, általában 2010-re, ami egyértelműen az iparág töretlen fejlődését mutatja, a napelemek előre jelzett felhasználása is minden eddigi várakozást felülmúlt az idén. Én meg vagyok győződve, hogy lesz befektetőnk, de nem minden áron. Nem akarjuk 25-30 százalékos diszkonttal eladni a részvényeket, csak azért, hogy elkezdjük a földmunkákat.
- Akkor ezek szerint némi csúszás várható a korábbi tervekhez képest?
- A Genesis számára jelenleg rendelkezésre álló pénz a tervezés fázisára és a beruházás elindítására elegendő, ebből gyártósort még nem tudunk venni és az üzemet sem tudjuk felépíteni. Egyelőre lehetséges, hogy az első gyárnál negyed évet késik majd a gépvásárlás, de mivel a projekteket a különböző helyszíneken féléves fáziskülönbséggel indítjuk, jelenleg nem kell átírni a terveinket. Az a fontos, hogy a beruházások elkezdődtek a spanyol helyszínen. Spanyolországban a napokban nyújtjuk be az építési engedélyre vonatkozó kérelmet. Ez azt is jelenti, hogy a spanyol kormány számára tett vállalások szerint a projektet az építési engedélytől számított 24 hónapon belül be kell fejezni. A magyar ingatlan megvásárlására az igazgatóság megadta a felhatalmazást. Itt a tárgyalások már megkezdődtek, ezeket is jó eséllyel az idén be lehet fejezni. Gyár mindenképpen lesz, csak egy kis idő és szorgalmas munka kérdése. (A szerző rendelkezik Genesis Energy-részvényekkel.)

(Az interjú teljes terjedelemben a Napi Online-on olvasható.)

Madarász János
Madarász János

Ez is érdekelhet