A Budapesti Értéktőzsde reményei szerint kedvezően hathat a tőzsdei bevezetésekre, hogy 2008 szeptemberétől fejlesztési adókedvezményben részesülhetnek a tőzsdére készülő vállalkozások - jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján Szalay-Berzeviczy Attila, a BÉT elnöke. Az elképzelések szerint jó néhány feltételt teljesíteniük kell a tőzsdevárományosoknak, így például vállalni kell, hogy a legalább 100 millió forint értékű beruházáshoz - ezt elég három éven belül megkezdeni - szükséges források 50 százalékát nyilvános részvénykibocsátás keretében lebonyolított tőkeemeléssel vonják be, és a kibocsátott részvényeket a parkettra viszik. A társasági adóra vonatkozó kedvezmény nagysága függ a beruházás helyszínétől. A kormány az elmaradott régiókat értelemszerűen jobban díjazza, a beruházás értékének akár 25-50 százaléka is megspórolható. A törvénymódosításhoz az Európai Bizottság hozzájárulása is szükséges, ezért a hatálybalépés időpontja 2008. szeptember 1.
Szalay-Berzeviczy szerint ez az adóváltozás vonzóbbá teszi a tőzsdére lépést, amit egyébként a börze és az állam más eszközökkel is támogat. Egyrészt a tőzsdei bevezetéshez a GKM ad vissza nem térítendő támogatást, de a jegyzett cégek osztalékadója is csupán 10 százalék a megszokott 25 százalék helyett. A tőzsdeelnök azt is kiemelte, hogy a BÉT jelentősen egyszerűsítette és olcsóbbá tette a bevezetést és a forgalomban tartást, így reményei szerint a tőzsdeaspiráns cégekkel jelenleg is zajló tárgyalások most már sikerre vezetnek majd.
A kisbefektetők inkább annak örülhetnek, hogy a börze elérte: a parketten gazdát cserélő befektetési jegyek is hasonlóan adózzanak, mint a részvények. Tehát ha tőzsdén keresztül történik majd az adásvétel, nem vonják le rögtön a 20 százalékos kamatadót, hanem a közterhet az év végén az egyéb tőzsdei ügyletekkel összevonva kell majd befizetni. Tehát az ezen elért nyereségből levonható lesz az esetleges veszteség, és csak a pozitív különbözet után kell adózni.
