Az EBRD csomagját fél éve megvásárló salgótarjáni Wamsler SE Háztartástechnikai Európai Rt. pénteken bejelentette, hogy szerdán 200 ezer, csütörtökön 460 ezer Rába-részvényt adott el a tőzsdén (az október 9-i 35 ezer darab után), így részesedése 5 százalék alá csökkent. (A megmaradt 654 ezer részvénye a Rába saját részvényei miatt a tulajdoni aránynál valamivel magasabb, 5,1 százalékos befolyást biztosít számára.) Jelenleg a Rába két legnagyobb tulajdonosa 10 százalék feletti befolyással a malajziai DRB-Hicom és az észt Trigon Capital, míg az Erste Portfólió Kft.-je - amelynek nincs köze a hasonló nevű online újsághoz - és a Korányi Tamás, a Napi Gazdaság főszerkesztője vezette konzorcium egyaránt valamivel több mint 5 százalékkal rendelkeznek.
Antali Károly, a Wamsler SE elnök-vezérigazgatója pénteken a portfolio.hu-nak elmondta, korábban valóban volt középtávú együttműködésre vonatkozó elképzelésük a Rábával, de az utóbbi hetek tulajdonosi átrendeződése miatt ezek megvalósítása egyre nehezebbnek tűnt, ezért döntött a Wamsler fő tulajdonosa a kiszállás mellett. A cég szívesen megszerezte volna a győri önkormányzat által eladott 968 ezer darabos Rába-pakettet, ez azonban meghiúsult (mint ismeretes, azt 2150 forinton, az aktuális árnál 380 forinttal olcsóbban a KBC vette meg és rögtön a piacra borította), így pedig nem kívánnak 5 százalék feletti tulajdonosok maradni. A Rábával tárgyaltak a beszerzési és fejlesztési tevékenység összehangolásáról, ám e tárgyalások nem vezettek eredményre.
A Wamsler-vezér a portfolio.hu kérdésére nem nyilatkozott arról, folytattak-e egyeztetéseket a Korányi Tamás vezette konzorciummal (amelynek lapunk munkatársa, Almás Andor, kettejük közös cége, a Baál Kft. és a Korányi ellenőrzése alatt álló Exbus Nyrt. a tagja). Az érintettől származó értesülések szerint a felek között nem folyt semmiféle egyeztetés, és az érintett négy részvényes együttes befolyása változatlanul meghaladja az 5 százalékot.
Az elmúlt héten 3,8 millió Rába-részvény fordult meg a parketten, amely a teljes jegyzett tőke mintegy 30 százaléka. A papír a BÉT középmezőnyének jószerével leglikvidebb részvényévé vált, közkézhányada pillanatnyilag megközelíti a 70 százalékot.
