- Egy évvel ezelőtt jelentette be a Pannonplast, hogy új üzleti stratégiát fogalmaz meg, amely a megújuló energiaforrásokra épül, akkor azonban még a "bio" köré csoportosultak az elképzelések. A szeptember végén nyilvánosság elé tárt konkrét tervek viszont már geotermikus erőmű építéséről szóltak. Mi áll a váltás mögött?
- A Pannonplast sikeres reorganizációjának befejezése után tavaly már új üzleti lehetőségeket is tudtunk keresni. Elképzeléseink szerint az egyik ilyen üzlet, amely komoly lehetőségeket rejt magában, az alternatív energiaforrásokba történő befektetés. Először valóban úgy véltük, a bioetanol-, a biogáz- és biomassza-erőművek építésének fővállalkozói/technológiai beszállítói feladatait látná el a Pannonplast, de időközben új és jóval kedvezőbb lehetőség adódott. A távhőárak állami támogatásának megszűnése miatt versenyképes lett a geotermikus energia, ráadásul annak ellenére, hogy Magyarország e téren jelentős potenciállal rendelkezik, egyelőre csak kevesen akarnak ebbe az irányba elindulni. A Miskolci Vízmű kisebbségi tulajdonrészére kiírt pályázat során, amelyet ugyan nem nyertünk el, szakmai partnerünk az Aquaplus Kútfúró, Kútjavító és Vízépítő Kft. volt. E cég egyik tevékenysége a geotermikus energia feltárása és hasznosítása, sőt már épített ilyen fűtőműveket is. A menedzsment elsősorban a geotermikus áramtermelési lehetőségeket vizsgálta, s arra jutott, érdemes belevágni a nemzetközi partnerkeresésbe is. Ennek eredményeképpen 2006 őszén felvettük a kapcsolatot az izlandi VGK (azóta VGK-Hönnun) céggel, amely a geotermikus erőművek egyik meghatározó technológiai beszállítója.
- Mindez a Pannonplast jelentős átalakulását is jelenti?
- Igen, bár egyelőre a társaság neve Pannonplast Műanyagipari Nyrt., de a jövőben a fő tevékenységünk a geotermikus energiatermelés lesz. Az utóbbi ugyanis Magyarországon az egyik legjobb megoldás lehet a hagyományos energiahordozók kiváltására, a megfelelő feltételek mellett hő- és áramtermelésre egyaránt megfelelő. A Pannonplast a projektek esetében a befektető és üzemeltető szerepét is vállalja, hiszen igen kedvezőek az üzleti kilátások. A beruházásoknál a hozzáadott érték jelentős, miközben nincs alapanyagár- és volatilitáskockázat, a befektetés teljes összege (ROI) pedig konzervatívan számolva is 10-12 év alatt megtérül. A társaság az elkövetkező négy évben a felépülő erőművekkel 60-70 MW beépített kapacitást szeretne elérni. Több projekt is zajlik majd egy időben, ami elnyújtja a finanszírozási szükségletet és mérsékli az egyéb kockázatokat is. Az első fúrások jövő tavasszal kezdődnek, de a tervek szerint a későbbiekben 2-3 helyen is lehet majd egyszerre fúrni.
Az első erőművek várhatóan 2009 végén, 2010-ben állnak üzembe, tehát ekkortól már megjelennek az első eredmények is.
- A beruházások összértéke a tervek szerint 350 millió euró, ebből 70 millió eurót biztosítana a Pannonplast. A mintegy 17,5 milliárd forint miből jön majd össze - netán értékesítik a Synergon-csomagot?
- A jövőre nézve is jó befektetésnek tekintjük a Synergont. Az it-üzletágban, amelyben a cég tevékenykedik, komoly potenciál van, amit eddig a társaság nem használt ki. A jelenlegi igazgatóság által korábban felállított menedzsment pedig alkalmas arra, hogy megvalósítsa a tulajdonosok által kijelölt stratégiai irányvonalat és jelentős részt vállaljon a Magyarországra áramló EU-s informatikai projektekből.
A beruházások finanszírozását egyébként a Synergon-pakett értékesítése nélkül is meg tudjuk oldani: más részesedések, ingatlanok és saját részvények eladásával, ráadásul a fenti összeget folyamatosan fektetjük be. A Pannunion sikeres IPO-ja is hozzájárulhat a kezdeti tőkéhez, amire feltehetően 2008 első negyedévében kerül sor. A Pannunion tőzsdére menetele után középtávon többségi részesedést szeretnénk megtartani. A 20 százalékos saját rész mellett egyébként a befektetés 50 százalékát a tervek szerint az Európai Beruházási Bank (EIB) és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) biztosítaná - a két pénzintézettel a tárgyalások már meg is kezdődtek -, a fennmaradó összeget kereskedelmi bankoktól vennénk fel. Azt, hogy konzervatív üzleti tervet dolgoztunk ki, az is mutatja, hogy a projektek esetében támogatással nem is számoltunk, noha - ahogyan jelenleg is - pályázni mindenképpen fogunk, ez utóbbi a tervezett beruházás maximum 25 százalékát teheti ki.
- A társaság az erőművekre külön projektcégeket alapít az önkormányzatok bevonásával. Az egyben a piacot is jelentő önkormányzatok bevonása jó ötletnek tűnik...
- Az alapmodell arra épül, hogy az erőmű mindkét félnek megéri. Az önkormányzat és rajta keresztül a lakosság is a jelenleginél alacsonyabb költséggel tudja majd megoldani fűtését, ráadásul tulajdonrészhez is jut, mivel minden esetben közös projektcéget alapítunk. A fúrások csak ezután kezdődnek el, és bár (konzervatív módon) úgy számolunk, hogy 3-5 fúrásból egy sikertelen lesz de mivel egy 3,2 MW teljesítményű erőműhöz két kút kell, így a kockázat viszonylag kicsi. Október végéig a tervek szerint 10-15 önkormányzattal írunk alá részletes megállapodást, ami azt mutatja, nemcsak szerintünk kedvező a kidolgozott koncepció. A projektek mindegyike zöldmezős beruházás, amelyek közvetett módon munkahelyeket is teremthetnek.
- A szeptember eleji, 9800 forintos árfolyamcsúcs után pont a bejelentést követően bicsaklott meg a Pannonplast-részvények árfolyama.
- Véleményem szerint az elmúlt hónapokban a Pannonplast-részvények árfolyam-alakulását tipikusan az a rövid távon érvényes tőzsdei alapigazság jellemezte, miszerint a híresztelésre venni kell, a hírre magára pedig eladni. Az új stratégia szeptemberi bejelentésének időpontját már korábban nyilvánosságra hoztuk, a piac pedig feltehetően bízott abban, hogy megfelelő érvekkel alátámasztott új jövőképet tudunk majd felvázolni. A nyár elején még 5000 forint alatt tartózkodó kurzus a múlt hónapra közel megduplázodott, ennek tükrében pedig csupán korrekciót jelent a mostani, 8400 forint körüli jegyzés. Természetesen az árfolyamra vonatkozó előrejelzést nem adhatok, arra ott lesznek az elemzők, akik reményeim szerint a jövőben méretéhez mérten foglalkoznak majd a Pannonplasttal, de azt elmondhatom, hogy a menedzsment korábban is messzemenőkig szem előtt tartotta a részvényesi érték növelését, ami az elmúlt évek alapján az árfolyamban is megmutatkozott. A tulajdonosok között szép számmal megtalálható alapok visszajelzései egyébként igen pozitívak a terveinkkel kapcsolatban, de újabb befektetőket is szeretnénk meggyőzni. Októberben több külföldi road show-n is részt veszünk, ahol alapoknak - köztük zöldenergiába fektető ökoalapoknak - is bemutatkozunk majd.
