Nem is a teljes egyetértésben elfogadott napirendi pontok, inkább az azt megelőző prezentációk, valamint a rendkívüli közgyűlést követő beszélgetések hordoztak új információt a Genesis Energy befektetői számára. A részvényesek egyébként a korábbihoz képest szép számban - több mint két tucat széket foglaltak el - képviseltették magukat, igaz, szavazáskor mindössze négy-öt kéz lendült a magasba. Az első meglepetés akkor érte a résztvevőket, amikor kiderült, hogy a nagytulajdonos, a Genesis Investment Fund Ltd.-val együtt is mindössze 57 százalékos a részvételi arány, és rajta kívül csak minimális nagyságú csomagok tulajdonosai vannak jelen. Ez egyben azt is jelentette, hogy a féléves adatokhoz képest mintegy 10 százalékponttal csökkent a fő tulajdonos részesedése, aki kérdésünkre mindezt azzal indokolta, hogy néhány fontos új befektetőnek, többek között az új, a napelemgyártásban szakértőnek számító menedzsmenttagoknak is adtak el pakettjükből.
A megszavazott tőkeemeléssel kapcsolatban lapunk kérdésére a Genesis Investment Fund képviselői úgy nyilatkoztak, hogy az alap nem kíván a jövőben jegyzési garanciát vállalni, de a cég feletti kontrollt (mint elhangzott, ez 33 százalékos csomaggal is biztosítható) hosszabb távon is szeretnék megőrizni. Ez ugyanakkor valószínűleg nem az árfolyam szabadjára engedését jelenti, több szóbeli utalás is történt arra, hogy az alap és a Genesis menedzsmentjének várakozásai szerint a következő kibocsátásoknál új nagybefektetőkre is lehet számítani, tehát a cég megáll saját lábán a tulajdonosi segítség nélkül is.
Ezúttal a gyárépítésekre vonatkozó pontos menetrend is kiderült. Az első napelemüzem Spanyolországban épül majd fel, rövid időn belül megkezdődik az egy évig tartó kivitelezés. A termelés tehát 2009 elején indul, a felfutása pedig fél éven belül várható. A magyar, majd az azt követő szingapúri projekt ehhez képest hat-hat hónappal később kezdődik és fejeződik be.
Az árfolyamot tehát a fundamentumok legkorábban az első gyár beindulása után, 2009-ben támaszthatják meg, addig is - különösen rövid távon - az határozza meg a tőzsdei kurzust, mennyi igaz, abból, hogy más nagybefektetőknek is megéri beszállni az alaptőke-emelésekbe. Amennyiben ugyanis nem érkezik megfelelő mennyiségű pénz a Genesishez, nem valósulnak meg a projektek, igaz, annak kicsi a valószínűsége, hogy a Genesis Investment Fund veszni hagyná az eddig befektetett több milliárd forintját. (A cikk szerzője rendelkezik Genesis Energy-részvényekkel.)
