A hazai alapkezelők többsége szerint egyelőre korai lenne arról nyilatkozni, hogy az amerikai másodlagos jelzálogpiac nemzetközi tőkepiacokat az elmúlt időszakban megrázó válsága után bekövetkezett BUX-zuhanás a végéhez ért-e. A legtöbben ugyan (be)vásároltak az esésben, de óvatosságra intenek
a tekintetben, hogy kijelentsük, itt van a gödör alja.
A másodlagos jelzálogpiac USA-beli válsága nélkül is indokolható lett volna egy hazai korrekció, amely ráadásul nem is tekinthető drasztikusnak - derül ki a magyarországi alapkezelők körében végzett felmérésünkből. A BUX féléves grafikonján jól látható, hogy a mutató csupán az áprilisi-májusi szintre esett vissza, azaz lényegében annyi történt, hogy a két hónappal ezelőtt látványosan meglóduló árfolyamok júliusra 30 ezer pont fölé hajtották a budapesti indexet, ahol viszont már elfogyott a levegő.
Az utóbbin a hazai alapkezelők szerint nem nagyon kell csodálkozni, az árfolyam-emelkedést ugyanis fundamentumok nem támasztották alá, így amikor a féléves vállalati teljesítményeket már sejteni lehetett, óhatatlanul jött a korrekció. Az utóbbira erősített rá az elmúlt két hét negatív nemzetközi tőkepiaci hangulata. Az amerikai ingatlan- és ezen keresztül a hitelpiac minden bizonnyal "nem ússza meg büntetlenül", ugyanakkor jó esetben ez csak áttételesen hat az európai piacra, elsősorban a bankok forrásai drágulhatnak, ami az eredménytermelő képességre hathat kedvezőtlenül. Probléma akkor lehet, ha továbbgyűrűzik a hatás és a hitelek általános drágulása miatt a vállalatok nyeresége is csökken. Ez akár két-három évig is meghatározhatja a részvénypiaci trendeket.
A Napi Gazdaság körkérdésére adott válaszokból az is kiderült, hogy érdemes bízni a hazai alapkezelőkben. Az általunk megkérdezett piaci szereplők mindegyike a csúcson csökkentette részvénypiaci pozícióit, azaz miután az OTP és a Mol látványos drágulása rekordmagasságba emelte a nyár közepén a BUX-ot. A múlt heti visszaesésben pedig kivétel nélkül vásároltak, ugyanakkor az is általános vélemény, hogy trendfordulóról még nagyon korai lenne beszélni, vásárláskor mindenképpen indokolt a fokozott óvatosság.
