Nem okozott meglepetést a Genesis Energy most zárult tőkeemelése, annál inkább az, hogy máris újabb tőkebevonásra készül. A 2800 forintos kibocsátási árfolyam – a tőzsdei kurzus csak néhány napon haladta meg ezt az árfolyamot – lényegében csak a nagybefektetőnek volt vonzó, az általa eleve garantált 1,2 millió darab részvényen felül csupán 3160 darabot igényeltek a részvényesek. A társasághoz így 3,382 milliárd forint folyik be, ami a jelenlegi forrásokkal kiegészülve már elegendő lehet, hogy meginduljanak a hitelfelvételre vonatkozó tárgyalások. A napelemgyár felépítéséhez azonban a jelenlegi tőke kevés – a magyar és spanyol üzem költsége egyenként 150 millió euró körüli (mintegy 40 milliárd forint) –, ha a több milliárd forintos állami támogatásokat és a bankhitelt is figyelembe vesszük, akkor is szükséges még további forrás.
Így nem véletlen, hogy szeptember 24-ére rendkívüli közgyűlést hívott össze a Genesis, és ennek napirendi pontjai között újabb zártkörű tőkeemelés is szerepel (két új igazgatósági tag felvétele és sajátrészvény-vásárlás mellett). A kért felhatalmazás alapján több részletben egy év alatt legfeljebb 5 millió darab új papír kerülne forgalomba, 5000 forintos maximális árfolyam mellett, ami extrém esetben akár 25 milliárd forintot is jelenthetne. Elsőre természetesen elég mellbevágó az összeg a cég méretéhez képest, de az előző jegyzés alapján a részletekre lesz majd érdemes figyelni. A menedzsment júniusban 1300 forint körüli tőzsdei kurzus mellett hirdetett meg zártkörű kibocsátást a 2800 forintos árfolyamon, majd a különbség folyamatosan csökkent a két érték között, de ezen a szinten még így is csupán a részvények kétharmadát birtokló Genesis Investment Fundnak érte meg a jegyzés. A fő tulajdonos így anélkül pumpálhat jelentős összeget a cégbe, hogy tulajdoni hányada érdemben csökkenne. A bekerülési ára pedig még mindig viszonylag kedvező lehet, hiszen egy tavalyi tőkeemelés során 4,8 millió részvényhez, mintegy 70 százalékos részesedéshez mindössze 500 forintos kibocsátási áron jutott hozzá. A következő jegyzéseknél a többi részvényesnek mindenesetre mérvadó lehet, hogy mekkora jegyzési garanciát vállal majd a nagybefektető. A projektekhez egyébként 20-30 százalékos saját forrásra van szükség.
A Genesis-sztori túl szép ahhoz, hogy igaz legyen – vélik egyesek. A hazai piacon eléggé rendhagyónak számító történet mellett az is a szkeptikusok érveit erősíthette, hogy a tavaly befolyt 2,4 milliárd forintból a cég mintegy egymilliárd forintot kanadai tőzsdén jegyzett, kevésbé ismert biotech-részvényekbe fektetett – ráadásul ezen egyelőre bukott is –, különösebb magyarázat nélkül. Egy biztos, a tervek – 2010-ben 14 milliárd forintos profit – ambiciózusak. Ugyanakkor tényleges lépések is történtek az üzemek felépítésével kapcsolatban: megvannak a területek, a műszaki-technológiai megállapodás is megköttetett, az Egyesült Államok export-import bankjával biztatóak a tárgyalások a hitelről és a szükséges saját forrás gyűjtése is folyamatban van.
(A cikk szerzője rendelkezik Genesis-részvényekkel.)
