Napelemgyár ugyan még nincs, de már az ötlet is komoly milliókba kerül – ez lehet a legfőbb tanulsága a Genesis Energy féléves gyorsjelentésének. A tavaly még Novotrade néven működő cég az év végén lényegében kipucolta önmagát, miután eladta leányvállalataiban lévő részesedéseit, hogy tiszta lappal induljon a szolárbizniszben. Ennek megfelelően az idén árbevételt még nem termelt, ellenben sikerült 462 millió forintos veszteséget összehoznia hat hónap alatt. A társaság kiadásai között tavaly is tetemes részt tettek ki az igazgatási és általános költségek, az idén azonban mindez már több mint 400 millió forintot vitt el. Igaz, a gyorsjelentés szerint főként azért, mert itt számolták el a napelemgyártással kapcsolatos költségeket. A pontos megoszlásról a dokumentum hallgat, és lapunknak a múlt héten szabadságát töltő menedzsment sem tudott nyilatkozni.
Ugyanakkor egy ilyen projektnél nem meglepő, hogy az elején csak kifelé megy a pénz, és tény, hogy sok minden történt az elmúlt pár hónapban: jelentős összegű, több milliárd forintos spanyol és magyar kormányzati támogatásokat kaptak, műszaki-technológiai szerződéseket és hitelígérvényt írtak alá, sőt Spanyolországban megvásárolták a szükséges ingatlant is. A cég még 2006-ban igencsak kockázatos és spekulatív külföldi részvényeket vásárolt alig ismert társaságokban (Cogenco International Inc. és Helix BioPharma Corp.) az akkor befolyt 2,4 milliárd forintos készpénzes tőkeemelés jelentős részéből – ezek a mérlegben mintegy egymilliárd forinton vannak nyilvántartva –, ráadásul nem a legjobbkor. Az ezeken a tranzakciókon elszenvedett deviza- és részvényárfolyam-veszteségeket az egyéb ráfordítások között számolták el, amelyek így további 66 millió forinttal rontották az eredményt.
A részvényesek láthatóan nem örültek a számoknak, a kereskedés végére 7 százalékos mínuszba, 2463 forintig süllyedt a jegyzés, ami jól mutatja, hogy az elmúlt egy évben hazai spekulánsok kedvencévé vált Genesis igencsak ki van téve a szélsőséges árfolyam-ingadozásnak. Nem mellékesen az elmúlt fél évben a hazai magánszemélyek részesedése 0,2 százalékról 9,2 százalékra nőtt. Tulajdonosi fronton más érdekesség is akad, a fő részvényest jelenleg képviselő Genesis Invesment Fund jelenleg 66,9 százalékkal bír – a 2006. évi gyorsjelentésben a Genesis Capital Management Ltd. szerepelt 70,5 százalékkal –, míg a Rényi Gábor érdekeltségi körébe tartozó Acquisition Pro Ltd. 120 ezer részvénnyel, 10,6 százalékra növelte részesedését. De hogy a helyzet még bonyolultabb legyen, az utóbbi július végén bejelentette, hogy tulajdona 7 százalékra mérséklődött, a papírokkal ugyanis a Genesis Energyvel szemben fennálló tartozását törlesztette.
Az egyenként 154 millió euróba kerülő, 98 MWp éves kapacitású magyar és spanyol gyárakkal kapcsolatban talán csak annyi újdonságot közölnek, hogy a két projekt a tervek szerint párhuzamosan valósul meg. A 2009-re felépülő üzemek egy évre rá termelnek majd teljes kapacitással, így nyereség is csak akkortól várható, addig veszteségre lehet számítani, amiből már jelenleg is 1,3 milliárd forintnyi van az eredménytartalékban. (A cikk szerzője rendelkezik Genesis-részvénnyel.)
