Egyértelműen csalódást okozott a Mol tegnapi gyorsjelentése, maga Mosonyi György, a cég vezérigazgatója is ezt ismerte el a gyorsjelentést követő sajtótájékoztató kezdő mondatával. Az utolsó három hónapban a társaság számos kedvezőtlen külső körülmény hatását volt kénytelen elszenvedni. Ugyanakkor a menedzser hozzátette, hogy az egész évet tekintve még mindig büszkék lehetnek, és a jövő sem olyan felhős, hiszen már az év első hónapja is a feltételek javulását mutatja.
A külső körülmények között a cég most az olajárak esésén, a dollár gyengeségén, a finomítói marzsok és a Brent–Ural olajok árkülönbségének csökkenésén kívül is fel tudott sorolni néhányat. A legváratlanabb ezek közül a Magnolia-opciók valós értékre való átszámítása kapcsán elszenvedett 15 milliárdos veszteség volt (ez talán még magát a Mol-menedzsmentet is meglephette), ami a nem különösebben jól alakuló alaptevékenység mellett meglehetősen látványos hatással volt az eredményre. Az már inkább csak az elemzőket érte váratlanul, hogy a társaságnak a szabályozott viszonteladói gázár után – nem a saját eladási átlagára után – fizetendő bányajáradéka kivételesen nagy mértékben, 14,2 milliárd forinttal nőtt, amivel kevesen számoltak.
Akárcsak azzal, hogy a finomítói leállások – melyekre a tervszerű karbantartások miatt volt szükség – előtt az olajcég érthető okokból megnöveli majd a készleteit, hogy a leállás idejére is biztosítani tudja a folyamatos ellátást. Ez az egyébként logikus lépés most szintén jelentős veszteséget okozott a feldolgozás-kereskedelmi üzletágban, mivel egybeesett az árak jelentős csökkenésével, ami a készletek értékelésében 14,5 milliárdos veszteséget eredményezett. Enélkül csupán 6,6 milliárd forinttal lett volna kevesebb az utolsó három hónap eredménye ebben a divízióban, ami nem számítana rossznak a finomítói marzsok ilyen mértékű csökkenése mellett. Ezekhez az összegekhez képest már elenyészőnek tűnhet a Szlovákiában kapott versenyhivatali bírság 2,2 milliárdos összege, amire – bár az olajcég vitatja ennek jogosságát – céltartalékot kellett képezni. Pozitív meglepetést szinte egyedül csak a petrolkémiai üzletág 10 milliárdot meghaladó teljesítménye jelentett, itt a külső körülmények változása egyértelműen kedvezően hatott.
Mosonyi tájékoztatójából kiderült, hogy a jövőre nézve azért az optimizmusra is van ok. Szerinte ugyanis az olajárak év eleji stabilizálódásával a finomítói marzsok is helyükre kerülnek és a stabilitás lehet a fő jellemző az idei év első szakaszában. Ez pedig jó esetben a Mol eredményén is meglátszik majd.
Elemzők a Mol vártnál gyengébb negyedik negyedéves eredménye kapcsán azt hangsúlyozták, hogy az olajipari társaság rendkívül kedvezőtlen iparági környezetben működött, továbbá egyszeri veszteségeket volt kénytelen elkönyvelni. A szakemberek a növekedési sztori hiányát hangsúlyozzák, ugyanakkor rövid távon nem számítanak az árfolyam jelentős esésére. Herczenik Ákos, a Raiffeisen részvénypiaci elemzője szerint bár a Mol negyedik negyedéves számai kiábrándítóak lettek, a vártnál gyengébb teljesítmény részben egyszeri tételeknek, részben pedig a szinte minden tekintetben kedvezőtlenné váló iparági környezetnek volt betudható. Gyakorlatilag nem volt olyan külső tényező, ami segítette volna a társaságot, ezért az elemző szerint az olajtársaság megítélésében nem ezt a negyedévet kell alapul venni. Jelentős felértékelődés ugyanakkor egészen addig nem valószínű, amíg a társaság nem valósít meg egy nagyobb akvizíciót – például az INA megszerzése. Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline elemzője a mai sajtótájékoztatón elhangzottakkal kapcsolatban, miszerint az első negyedévben jobbak lesznek a külső piaci körülmények, hangsúlyozza, hogy a javulás egyelőre minimálisnak tekinthető, ami alapján nem várható a 45 milliárd forintos negyedik negyedéves üzemi eredmény jelentős emelkedése. A szakember rövid távon nem lát olyan katalizátort, ami jelentősen megnövelné a Mol eredményét. Az elemző kiemeli, hogy jelentős akvizíció hiányában rövid távon az olajpapírban nincs jelentős emelkedési potenciál sem, az idei évben nem valószínű, hogy kontrollt tud szerezni az INA-ban, kisebb oroszországi mezők megvétele pedig csupán két-három év elteltével növelheti érzékelhetően az olajipari csoport eredményét.
