Az olajárak esése és a gyengülő dollár nem tett jót a Molnak, legalábbis az utolsó negyedévet tekintve – derül ki a cég hétfőn megjelenő gyorsjelentése előtt kiadott elemzésekből. Az eredménybecslések szórása ugyan továbbra is nagyon nagy, van, aki 35, van, aki 70 milliárd feletti eredményt jósol. Mégis abban szinte mindenki egyetért, hogy a korábbi, főleg év közbeni várakozásoknál jóval gyengébben teljesített a Mol a tavalyi utolsó negyedévben.
Az elemzőknek ebben valószínűleg igazuk is lesz, hiszen a változások jól követhetők a publikum számára is szabadon elérhető nemzetközi árutőzsdei árak és a finomítói marginok változásaival. Az olajcéget az utolsó negyedévben egyszerre sújtotta a világpiaci olajáreséssel párhuzamosan gyengülő dollár és az ezzel egy időben zsugorodó finomítói árrés, de kedvezőtlenül alakult számára a Brent és az Ural típusú olajok árkülönbsége is. Ezeket a változásokat nem ellensúlyozza az sem, hogy a petrolkémiai üzletágtól a korábbi gyenge negyedévek után most megint kiváló teljesítményt várnak, ott az iparági környezet ugyanis éppen ellentétesen változott. A gyorsjelentés előtti várakozások tehát most aligha lesznek fokozottak – ez a tegnapi áralakulás alapján különösen nem valószínű –, annak ellenére sem, hogy a gázüzletág eladása miatt abszolút értelemben a Mol minden idők legnagyobb nyereségét termelte meg tavaly.
