Pénzpiaci „zökkenőkre” számítanak egyes szakemberek a Financial Times szerint, melyek a feltörekvő piaci devizákat és akár a forintot is érzékenyen érinthetik. A neves angol pénzügyi lap hazánk devizáját ugyan nem említi, de annál inkább a jen január 29-én elért négyéves mélypontját a dollárral szemben. Az aggodalmak oka az elmúlt években is sokat emlegetett carry-trade, az alacsony kamatú, fejlett piaci devizában felvett hitelből finanszírozott, magas kamatú devizában történő befektetés. (A hitelt mostanában jellemzően japán jenben veszik fel, mindössze 0,25 százalékos kamatért, amit többek között 8 százalékos kamatot ígérő magyar forintba – illetve államkötvénybe –, vagy még csábítóbb török lírába, esetleg ausztrál dollárba fektetnek.)
A Financial Times újságírója a vészharangot azért kongatta meg, mert a jen/svájci frankot, illetve a font/ausztrál dollárt érintő carry-trade ügyletek volumene a tavalyi év közepe óta sokszorosára (34 milliárd dollárra) emelkedett a nettó pozíciókat számolva. Szerintük ez – ha beindul az egyre olcsóbb jen és svájci frank esetében egy kamatemelési hullám – a nagy pozíciókkal rendelkező hedge fundok esetében olyan gyors pozícióátrendezési hullámot indíthat meg, amilyenre utoljára az orosz válság idején volt példa (akkor a jen 147-ről a 112-es szintre emelkedett napok alatt a dollárral szemben).
Kolba Miklós, az ING vezető pénzpiaci kereskedője szerint ugyanakkor pánikra semmiképp nincs ok a forintbefektetések esetében. A carry-trade miatt már régóta sokan aggodalmaskodnak, véleménye szerint a pénzpiacok sokkal rugalmasabbak ma már annál, semmint hogy ilyen összeomlás várható lenne. A svájci frank és a jen kamatának esetleges emelkedése persze negatívan érintheti a feltörekvő piaci devizákat és a forintot is, de összeomlásszerű változásra emiatt itt sem lehet számítani, a várhatóan pozitívan alakuló gazdasági adatok sokkal többet számítanak.
