BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A BNP a Mol nagytulajdonosa marad

2006. december 14. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A BNP továbbra is a Mol nagytulajdonosa marad. A Mol Rt. tegnapi tőzsdei bejelentésének értelmében ugyanis a társaság meghosszabbította az alaptőke 8,2 százalékát kitevő részvénymennyiségre szóló opciós megállapodásait a BNP Paribas SA-val. A korábbi opciós megállapodások helyett – amelyek idén december 18-án jártak volna le – a Mol újakat kötött a francia befektetési bankkal.
Ennek megfelelően a Mol összesen 8 millió 957 ezer 91 részvényére a társaságnak amerikai típusú, tehát bármikor lehívható vételi opciója lesz 2007. december 18-áig, amihez a BNP-nek egy európai típusú, adott napon lehívható eladási opciója párosul.
A részvénycsomagot két részre osztja a különböző ár: a nagyobb csomag, a 7 millió 552 ezer 874 részvény – mely a hajdan Slovintegra–Slovbena csoport tulajdonából került a BNP-hez – opciós lehívási ára jóval alacsonyabb, alig 35,4 dollár. A maradék 1 millió 404 ezer 217 részvény ára – amelyet a Mol saját tulajdonából tőzsdén kötött ügylettel adott el a BNP-nek idén áprilisban (a nagyobb csomag még 2005 decemberében került ugyanide) – jóval magasabb, 110,5 dollár. Ennek az a magyarázata, hogy míg a Slovintegra–Slovbena-csomagra egy jóval korábbi megállapodás alapján a Mol-nak volt vételi joga az akkori piaci ár alatt (tulajdonképpen ezzel élt a BNP), a kisebbik csomagot piaci áron kötötték át a tőzsdén.
A mostani opciós megállapodások konzerválják azt az állapotot, hogy a Mol-menedzsment a törvény által megengedett 10 százalékos sajátrészvény-mennyiség tartása helyett – amelyet csupán egy évig tarthatna a társaság tulajdonában – ennél sokkal nagyobb mennyiségű saját részvény sorsa felett gyakoroljon ellenőrzést.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet