BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ma délelőtt lesz a Mol-aukció

A kisbefektetők nem nőttek nagyobbra az elmúlt években, az utolsó állami Mol-csomag kevesebb mint egytizedét jegyezték le, amiből látszik, hogy most is mintegy 3-4 milliárd forintnyi pénzt szántak Mol-befektetésre, hasonlóan a 2004 elején 6500 forinton lejegyzett 492 ezer részvény eladásához.

2006. december 5. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A lakossági befektetők az utolsó állami Mol-pakett kevesebb mint tizedére tartottak igényt, a felajánlott 1 millió 893 ezer 476 részvényből öszszesen 159 ezer 910-et vásároltak meg, ennek mintegy 75 százalékát kedvezményes készpénzes, 21 százalékát pedig kárpótlási jegyes konstrukcióban. A megmaradt 1 millió 733 ezer 566 Mol-papírt az ÁPV tőzsdei aukción ajánlja fel ma délelőtt fél tíz és tizenkét óra között.
A legnépszerűbb jegyzési forma a kétezer forint kedvezménnyel vehető, de április végéig kötelezően megtartandó részvények igénylése volt.
A kárpótlási jegyek viszont kevésbé fogytak, mint arra sokan számítottak, a november 21-től december 1-jéig tartó jegyzés során 363 millió forintnyi címletértékű jegyet használtak fel. Ez kevesebb mint a tizede annak a mintegy 5 milliárd forintnyi címletértéknek, ami szakértők szerint a piacon van (más kérdés, hogy a pontos mennyiségről senkinek nincs még fogalma sem).
A jegyzés végleges ára csak ma derül ki, ez legnagyobb valószínűséggel a délelőtti aukció ára lesz. A részvény tegnapi záróára 21 995 forint volt, az aukción vélhetően a mai piaci árnál valamivel alacsonyabb érték alakul ki. Lehetséges azonban, hogy az aukció meghiúsulása vagy nem kellő sikere esetén (35 százaléknál kisebb része fogy el a felkínált mennyiségnek) a jegyzési ár a jegyzési időszak utolsó két napjának átlagára lesz, ez 22 016 forint lenne. A jegyzők tehát izgulhatnak egy sikeres, de alacsony végleges árú aukcióért, ami számukra további kedvezményt jelentene az aktuális tőzsdei árból.
A részvények elosztására, az elszámolásra és a megmaradó pénzek visszautalására december 11-én kerül sor. Megfigyelők szerint az aukció sikeres lehet, a felkínált Mol-csomag ugyanis nem olyan nagy, hogy ne keljen el, bár kétségtelen, hogy sokszorosan meghaladja az elmúlt időszakban megszokott napi forgalmat.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet